ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Relikvie smrti (3)

- díl v sérii: 7

Potterovská fantasy-sága se uzavírá sedmým dílem. Nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí... Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - tentokrát do posledního ročníku bradavické školy nenastoupí. Plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou, nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Vypátrání a zničení viteálů, do nichž Pán zla rozdrobil svou duši, je jedinou zárukou vítězství nad ním. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel a tajné spojení s nimi. Závěrečná bitva s Voldemortem a jeho přívrženci se odehraje v Bradavicích...

Sedmička prý přináší řešení problémů - a tak si věrní fanouškové vychutnají kromě dobrodružství i "odtajnění" dosud nevyjasněných záhad a dostanou odpověď na četné nezodpovězené otázky. A ještě bonus nakonec: dočtou se, jak si hrdinové ságy stojí o devatenáct let později...

Poslední knížka týkající se života Harryho Pottera je tady. Harry na začátku přemluví Dursleyovi, aby odjeli spolu s ochranou pryč. Poté má být eskortován do Doupěte, avšak jsou přepadeni smrtijedy. V boji zemře Alastor Moody a Harryho sova Hedvika. Po boji jdou na chvilku na svatbu Billa a Fleur, která se koná v Doupěti. Ještě před svatbou ale za Harrym, Ronem a Hermionou přijde ministr Brousek předat jim věci odkázané Brumbálem. Harrymu zlatonku a Nebelvírův meč (ten mu ale nedají, protože je majetkem Bradavické školy), Ronovi zhasínač a Hermioně originál Bajek barda Beedleho.
Ale musí odejít dřív, protože jsou varováni, že ministerstvo padlo. Rufus Brousek byl zabit a Voldemort se zmocnil vlády a do Doupěte jdou smrtijedi. Harry, Ron a Hermiona se musí skrývat a zároveň musí splnit úkol, jenž dostali od Brumbála těsně před jeho smrtí, tj. zničit zbývající viteály. Harry si uvědomí, že jeden z pravých viteálů - zlatý medailonek - chtěli vyhodit, když dělali úklid na Grimmauldově náměstí v domě Siriuse Blacka. Některé z vyhozených věcí si snad nechal skřítek Krátura, a proto se rozhodli, že se tam přemístí. Harry se s Kráturovou pomocí dozvídá o medailonku více. Medailonek původně patřil bratru Siriuse, Regulusovi Arcturusovi Blackovi, jehož iniciály jsou na medailonku (RAB). R.A.Black dříve sloužil Lordu Voldemortovi, ale po jeho zradě z jeho služeb vystoupil a medailonek mu ukradl. Nyní je prý medailonek v rukou Umbridgeové, která stále pracuje na ministerstvu, kde probíhá hledání nečistokrevných kouzelníků. Po značné námaze se jim podaří medailonek ukrást, ale za cenu ztráty Grimmauldova náměstí jako svého bydliště.
Medailonek žije svým vlastním životem a je potřeba ho zničit. Harry si uvědomí, že Brumbál zničil předchozí viteál pomocí Nebelvírova meče, který v sobě skrývá baziliščí jed. Přemýšlí tak s Ronem a Hermionou, jak se k němu dostat. Jedné noci v lese slyší rozhovor dvou skřetů, kde se dozvídají, že pravý meč Brumbál schoval a ten, který je ve škole, je pouze padělek. Při hledání meče se Harry s Ronem pohádají, a ten uteče. Po několika týdnech, kdy Harry s Hermionou propadají zoufalství narazí Harry při noční hlídce na Patrona v podobě laně. Tato laň jej dovede až k jezírku, kde je ukryt Nebelvírův meč. Harry ho s Ronovou pomocí vytáhne a pomocí meče medailonek zničí.
Protože o dalších viteálech nic netuší, vydají se po další stopě, kterou jim zanechal Brumbál. V bajkách barda Beedlyho objeví Hermiona vepsaný znak, který měl na svatbě otec Lenky Láskorádové. Vydávají se proto za ním.
Xenophilius Láskorád jim vysvětlí, že jde o znamení relikvií smrti - jde o Hůlku osudu, neviditelný plášť a kámen vzkříšení. Nejprve se jim nechce věřit, že něco takového existuje, ale když si uvědomí, že Harry má neviditelný plášť, co kdyby to byla pravda?
Po jedné chybě jsou zajati a převezeni k Malfoyovým, kam je povolán i Voldemort. Několik vteřin předtím než tam dorazí, jim ale pomůže svobodný skřítek Dobby, který nezachrání jen Harryho, Rona a Hermionu, ale i skřeta Griphooka, pana Ollivandera a Lenku Láskorádovou, kteří tady byli taky uvězněni. Při útěku Dobby umírá po zásahu nožem od Belatrix. Všichni se společně dostávají do domu Fleur a Billa.
S Ollivanderovou pomocí zjistí, že Brumbál byl majitelem Hůlky osudu. Protože Harry často vnímá myšlenky Lorda Voldemorta, zjistí, že Voldemort už je v Brumbálově bílé hrobce a hůlku si bere.
S Hermioninou pomocí odpoutá Harry svou mysl od honby za relikviemi smrti a vrátí se zpět k prvotnímu úkolu (zničení všech viteálů). Společně přijdou na to, že dalším viteálem je pohárek Helgy z Mrzimoru, který má Belatrix Lestrangeová (nejhorlivější stoupenkyně lorda Voldemorta) uložený v nejpřísněji střežené části Gringottovy banky. Skřet Griphook, kterého zachránili, byl dříve zaměstnancem této banky a za přislíbený meč pomůže našim třem hrdinům, dostat se dovnitř. Z banky uletí na drakovi, který hlídal trezory. Protože jim při útěku z banky od skřet Griphook sebere Nebelvírův meč, musejí přijít na jiný způsob, jak viteál zničit.
Další viteál je v Bradavicích! Mezitím Voldemortovi pomalu dochází, že Harrymu nejde o Hůlku osudu, ale o zničení viteálů. Protože se bojí, že by Harry mohl zničit jeho viteály, rozhodne se je zkontrolovat. Postupně nachází své staré skrýše bez viteálů a Harry jen doufá, že ten v Bradavicích si Voldemort nechá nakonec a že ho předstihne a i tento viteál stihne zničit.
Jakmile se Harry s Hermionou a Ronem dostanou do Bradavic, zjistí, že tam vrcholí vzpoura, kterou vede jejich bývalý spolužák Neville Longbottom. Harry zjistí, že když byl Voldemort ještě studentem, dozvěděl se od jednoho z duchů, kde se skrývá ztracený diadém Roweny z Havraspáru. Proto ten musí být dalším viteálem. Ron s Hermionou se dostávají do Tajemné komnaty, berou baziliškovy zuby a s jejich pomocí ničí pohárek Helgy z Mrzimoru.
Harry si uvědomí, že diadém už jednou viděl a to v Komnatě nejvyšší potřeby. Mezitím se v Bradavicích schyluje k závěrečné bitvě, ve které na jedné straně stojí smrtijedi, mozkomoři, obři a lord Voldemort a na straně druhé Fénixův řád, plnoletí bradavičtí studenti a jejich rodiny a obr Dráp (bratr Hagrida). Na stranu Fénixova řádu se přidávají také skřítkové a oživené sochy, které jsou v celé škole. Harry jde do Komnaty nejvyšší potřeby, ale když už konečně Harry nalezne diadém, tak se objeví Malfoy se svými věrnými společníky, kteří na Harryho vyšlou mocný oheň, který dokáže zničit i viteály. Harrymu se podaří uprchnout a viteál je zničen.
Harry zjistí, že Voldemorta nalezne v Chroptící chýši a vydává se tam. V Chroptící chýši je také Snape, kterému Voldemort říká, že mu hůlka nefunguje tak, jak má. Je to především tím, že hůlky si sami vybírají svého majitele a novému se podvolí jen v tom případě, že původní majitel je poražen a hůlka mu je sebrána. A protože si Voldemort myslí, že to byl Snape, kdo zabil Brumbála, rozhodne se jej zabít. Harry těsně před smrtí zachytí Snapovy vzpomínky a jde s nimi do Brumbálovy pracovny, kde do nich nahlédne v myslánce.
Mezitím je bitva na jednu hodinu přerušena. Zemřeli Fred, Nymfadora Tonksová a Lupin, kteří po sobě zanechali syna Teda. Voldemort chce Harryho za každou cenu, když mu jej vydají, tak přestane zabíjet. Když ne, tak se zapojí on sám a všechny pozabíjí.
V myslánce Harry konečně zjišťuje celou pravdu o Snapeovi. Přichází na to, že profesor Snape nebyl zrádce, a že Brumbálovu smrt naplánovali spolu s Brumbálem, neboť tomu nezbývalo moc života. Snape celou dobu miloval Harryho matku Lily Potterovou. To Snape poslal onu laň, aby Harryho dovedla k meči. A také se dozvídá hrůznou pravdu. Jediná možnost, jak Voldemorta porazit je, že Harry musí zemřít, protože se stal Voldemortovým nezamýšleným viteálem.
Protože zná Harry pravdu, tak se mu podaří otevřít zlatonku, kterou mu Brumbál dal, a v ní je ukryt kámen vzkříšení. Harry jej použije a objeví se kolem něj stíny jeho rodičů, podobné těm, které se vytvořili při priori incantate na hřbitově při turnaji Tří kouzelnických škol.
Ještě před tím než se Harry vydal Voldemortovi, zašel za Nevillem a zasvětil ho do úkolu, který dostali s Ronem a Hermionou od Brumbála. Udělal to, aby o úkolu věděli vždy tři lidi, kteří by v případě smrti jednoho z nich, úkol splnili nebo zasvětili další pokračovatele.
Harry jde za Voldemortem do Zapovězeného lesa, aby se nechal zabít. Voldemort se o to skutečně pokusí, avšak podaří se mu pouze zabít tu část duše v Harrym, která byla jeho. Ve svém vědomí se Harry setká s Brumbálem, ten mu vysvětlí, proč všechno udělal tak, jak to udělal. Také mu řekne, že to Harry je pravým majitelem relikvií smrti.
Potom, co Harry ukončí rozhovor s Brumbálem, předstírá svoji smrt. Nevillovi se podaří pomocí meče Godrika Nebelvíra zabít poslední viteál Voldemorta, kterým je jeho had Nagini. Voldemort je tedy bez viteálů. Do bitvy se zapojují i kentauři a smrtijedi jsou poraženi. Poslední, kdo zbývá, je Voldemort. Harry se mu odhalí a vysvětlí, že Snape byl vždycky na Brumbálově straně a že to on je pravým majitelem Hůlky osudu. Protože Brumbála porazil Malfoy, ne Snape, a Malfoye zase porazil Harry u Malfoyových, když jim skřítek Dobby pomáhal utéct. Avšak Voldemort se jej zase pokusí zabít, kouzlo se obrátí proti němu a on umírá. Harry si nechává svou starou hůlku a Hůlku osudu vrátí k Brumbálovy do hrobky.
V epilogu se dozvídáme, že Harry a Ginny se vzali, mají spolu tři děti. Ron s Hermionou se taky vzali, ale mají spolu děti dvě. Neville pracuje v Bradavicích jako učitel bylinkářství, Kingsley Pastorek (významný člen Fénixova řádu) se stal ministrem kouzel a Harry vedl odbor bystrozorů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12), Harry Potter a Kámen mudrců (13)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Relikvie smrti (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­