ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Ohnivý pohár (5)

- díl v sérii: 4

Ve čtvrtém pokračování dobrodružného příběhu se kouzelnický student Harry nedobrovolně účastní turnaje o pohár Tří kouzelnických škol.

Ještě před tím, než Harry odjede do školy, jde se podívat na finále mistrovství světa ve famrpálu. Po zápase se v táboře, kde kempují všichni návštěvníci, rozpoutá peklo. Někdo vyčaruje Znamení zla a z tohoto činu je obviněna skřítka Winky. Na místě se začínají objevovat smrtijedi, kteří z nudy terorizují mudly.
Po příjezdu do Bradavic je oznámeno, že tento rok bude Škola čar a kouzel v Bradavicích pořadatelem světoznámého turnaje Tří kouzelnických škol. Přijede ještě škola Kruval ze severu a pak Krásnohůlky z Francie. Za každou školu má soutěžit jeden student, Harry by se rád přihlásil, ale nesplňuje věkovou hranici. I přestože se nepřihlásil, vybere jej Ohnivý pohár jako soutěžícího - nejen jeho, ale i Cedrica Digorryho z Mrzimoru, za Krásnohůlky Fleur Delacleurovou, za Kruval Viktora Kruma. Protože Harry všem říká, že se nepřihlásil, ale i přesto jej pohár vybral, stává se vyvrhelem, nikdo mu nevěří, dokonce ani Ron ne.
Tento rok je Harryho učitelem obrany proti černé magii Alastor Moody, proslulý bystrozor, jenž dostal za mříže mnoho smrtijedů.
Účastnící musí splnit tři náročné úkoly. První z nich je ukrást drakovi vejce. Protože se v turnaji vždy podvádělo, a podvádět se i bude, ukáže Hagrid draky Harrymu ještě před úkolem, takže Harry ví, co jej čeká, proto to pošle dál Cedricovi. Všem se úkol podaří splnit.
Během Vánoc se v Bradavicích koná ples, Harry požádá Cho, aby s ním šla, ta už to ale slíbila Cedricovi. Takže Harry jde s Parvati Patilovou. Během plesu už je Harry s Ronem usmířený. Hermiona byla pozvána Viktorem Krumem.
Další úkol je zachránit někoho, kdo je vám blízký z jezera. Avšak Harry neví jak dokázat, aby zůstal hodinu pod vodou. Zachrání jej Dobby, který mu donese žaberník. Harrymu se podaří zachránit Rona, ale i sestru Fleur - Gabrielu, i když to nemusel dělat.
Poslední úkol je projít bludištěm. V bludišti je mnoho nástrah, jako například bubáci, různé potvory a zvířata, sfinga. V bludišti je Fleur zraněna a vzdává to, Krum je očarován kletbou imperius a pokusí se vyřadit ze hry i Cedrica. To se mu však nepodaří a Harry s Cedricem se dostávají k poháru. Dotknou se jej společně, a protože je to přenášedlo, přenesou se na hřbitov, kde je Peter Petigrew, který Cedrica zabije. Potom se s Harryho pomocí znovu zrodí Voldemort. Ten povolá svoje smrtijedy - Goyle, Crabbe, Malfoy, Macnair (kat, co chtěl zabít Klofana), Avery. Harry začne bojovat s Voldemortem, a protože mají stejné hůlky (jádro s fénixovým perem), začne účinkovat priori incantate, zobrazí se poslední kouzla vykonaná danou hůlkou. Z Voldemortovy hůlky se vyrojí Cedric, Harryho rodiče atd. Harry s jejich pomocí uteče ze hřbitova.
Harry hned řekne Brumbálovi, že se Voldemort vrátil. Na hradě se Moody pokusí zabít Harryho, ale Brumbál jej zastaví. Ve skutečnosti to nebyl pravý Moody, ale smrtijed Barty Skrk mladší. Barty Brumbálovi potvrdí, že se Voldemort vrátil. Místo toho, aby jej ministr kouzel zavřel do Azkabanu, nechá mu dát mozkomorův polibek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Ohnivý pohár (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­