ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.58
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Lord Voldemort (literární postava) (2)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2018 znělo Nezapomenutelná záporná postava a jednalo se o charakteristiku jedné ze záporných postav jmenovaných ve výchozím textu

Lord Voldemort. Jméno, jež prostému kouzelníkovi nažene strach už jen při jeho vyslovení. Narodil se však jako úplně obyčejný malý chlapec. Na svět přišel jako potomek rodu samotného Salazara Zmijozela, avšak jeho maminka zemřela krátce po porodu. Otec z mudlovské rodiny se o malého Toma odmítl starat, a možná už to v Raddleovi vzbudilo jeho nenávist k mudlům a nečistokrevným kouzelníkům.

Již od dětství, které strávil v sirotčinci, se projevoval jako velice inteligentní a nebál se lidmi manipulovat ve svůj prospěch. Odmalička dokázal každého přesvědčit o svém názoru a přinutit ho jej následovat. Děti, které se k němu nechovaly s úctou, bez ostychu nechával mučit a týrat. S přibývajícím věkem v něm tyto pohnutky rostly čím dál víc. Velmi brzy se naučil ovládat černou magii a postupně tímto druhem magie téměř posedl. Bez mrknutí oka dokázal vyvraždit třeba i celou nečistokrevnou rodinu, jako se o to pokoušel u rodiny Potterových. Protože ale sám Voldemort nedokáže cítit lidské emoce, jako jsou láska, náklonnost nebo empatie, byla to právě láska Harryho matky, která malému Harrymu tenkrát zachránila život.

Později v Tomovi začala vřít silná touha po moci. Usmyslil si ovládnout celý kouzelnický svět. Aby on sám však zůstal neporazitelným, k zdánlivé nesmrtelnosti využil ten nejtemnější druh magie, takzvané viteály. Svou duši rozerval na osm kusů a každým jejím kusem nechal posednout jeden mocný předmět. Netušil však, že nositelem části jeho vlastní duše je i jeho největší antagonista - samotný Harry Potter.

Lorda Voldemorta každý kouzelník pozná již na dálku. Kvůli jeho zvráceným zálibám v černé magii a rozervané duši se mu již dávno vytratila lidská podoba. Pokožka mu zbělela do mrtvolné, sněhově bílé barvy. Jeho dříve tak jasné, hluboké hnědé oči se zkalily do tmavě zelené a podlily se krví. Taktéž zářivě bílý chrup časem začal připomínat zuby mrtvoly. Jeho nos je velmi podobný nosu jeho nejvěrnějšího druha - hada Naginiho. Postupem času z něj totiž zbyly jen dvě úzké štěrbiny, podobně jako právě u hadího obličeje.

Kdybyste Toma Raddlea potkali v Bradavicích jako prefekta posledního ročníku, dokázal by vás minimálně zaujmout, ne-li ohromit. Pokud nenosil dlouhý, pečlivě vyčištěný černý hábit, zařazující ho do zmijozelské koleje, mohli byste ho potkat nejčastěji v tmavém slušivém obleku s pečlivě učesanými vlasy a upravenými nehty. Po letech Voldemortovo tělo, připomínající spíše kostru než tělo živého člověka, halí jen dlouhý černý plášť a úprava jeho nehtů nahání hrůzu snad víc než Voldemort sám.

Ačkoli je Voldemort osobou jednoznačně zápornou a především mladým čtenářům by měl ukazovat naprostý opak směru, jakým se v životě vydat, má několik vlastností, které na něm obdivuji. Je to třeba jeho nezlomná vůle vítězit. Přestože v průběhu let se několikrát ocitl až na úplném dně, nikdy svůj cíl nevzdal. Další takovou vlastností je jeho odvaha. Odjakživa Tom neměl strach z ničeho - jen ze své smrti. Právě tyto dvě hlavní vlastnosti z něj, podle mého názoru, udělaly nejmocnějšího čaroděje všech dob.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nielsine, 31.03.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lord Voldemort (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­