ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7)

- díl v sérii: 3

Potřetí vzhůru do Bradavic! Čáry a kouzla budou s přízrakem nebezpečného vězně provázet Harryho po celý školní rok.

Jako každý rok, Harry Potter tráví prázdniny u svých jediných příbuzných Dursleyových. Ale teď ještě přijede Vernonova sestra, teta Marge, která Harryho stejně jako zbytek rodiny nenávidí. Harry ji ze vzteku omylem nafoukne, a to je důvod, proč od Dursleyových odchází. Záchranou je pro něj Záchranný autobus, který jej odveze do Děravého kotle, kde také omylem vyslechne, že po něm jde právě uprchlý vězeň z Azkabanu Sirius Black. V Děravém kotli tráví Harry zbytek času tím, že chodí po Příčné ulici, obhlíží nové zboží a sem tam si něco koupí.
Při cestě vlakem, kterou už ale koná v doprovodu Hermiony a Rona, prohledávají vlak mozkomorové-stvůry, které z člověka odebírají štěstí, ale i šťastné vzpomínky. Když se přiblíží k Harrymu, omdlévá.
Ve škole je několik novinek, Hagrid se stal učitelem péče o kouzelné tvory, na hranicích školních pozemků hlídkují mozkomorové. Hagrid se bohužel neuvede tím nejlepším způsobem, i když za to on sám nemůže. Hned na první hodině začne Draco Malfoy dělat machra a hipogryf jej kopne, že mu zlomí ruku. Otec Draca z toho udělá děsnou aféru a pokusí se prosadit o vyhazov Hagrida, ten pokus se mu ale nepodaří, namísto toho zařídí, že Klofan (hipogryf, který napadl Draca) bude popraven.
Harry už dosáhl věku, kdy může navštěvovat Prasinky - kouzelnickou vesnici, ale potřeboval by k tomu podpis Dursleyových, ti mu jej ovšem nedali. I přesto se do Prasinek dostane pomocí Pobertova plánku, který vytvořili Náměsíčník, Tichošlápek, Dvanácterák a Červíček. V Prasínkách pod neviditelným pláštěm omylem vyslechne rozhovor profesorky McGonagallové, Hagrida a ministra kouzel, že Sirius Black je Harryho kmotr a hlavně že byl nejlepší přítel jeho rodičů, avšak zradil je Voldemortovi a potom ještě zabil jednoho ze svých nejlepších přátel Petera Petigrewa.
Při jedné z návštěv u Hagrida naleznou prašivku - Ronovu krysu starou 13 let. Při cestě zpět na hrad unese velký černý pes Rona do Chroptící chýše pomocí jedné z tajných chodeb, která začíná pod Vrbou mlátičkou. Touto chodbou se vydávají také Ron a Hermiona. V chýši se z psa přemění Sirius Black, který je zvěromág a spolu s profesorem Lupinem, který Harryho učil tento rok obranu proti černé magii (také jej naučil Patronovo zaklínadlo, které odhání mozkomory) odhalí pravdu, že Sirius nikdy Potterovi nezradil, to udělal Peter. Ronova krysa ve skutečnosti není krysa, ale přeměněný Peter. Pak tam vtrhne Snape, ale Harry jej odzbrojí a Snape se svalí do bezvědomí. Sirius bude chtít Petera zabít, ale Harry mu v tom zabrání. Tak se rozhodnou Petera odvést na hrad, kde bude souzen. V chýši se také odhalí, že Lupin je vlkodlak, proto byl během roku často nemocný.
Při cestě na hrad vysvitne měsíc a ukáže se, že je úplněk. Lupin se začne přeměňovat ve vlkodlaka a Peter se přemění v krysu a uprchne. Na Siriuse, Harryho a Hermionu zaútočí mozkomorové. Harrymu se je nepodaří zahnat, ale objeví se stříbrný patron v podobě jelena a ten mozkomory odežene, Harrymu připadá, jako by jej vyčaroval jeho tatínek...
Sirius je odveden na hrad, nikdo mu nevinu nevěří a čeká se pouze, než přijdu mozkomorové, aby mu dali polibek - vysátí duše. Ten samý den je zrovna Klofan popraven.
Brumbál Harrymu, Hermioně a Ronovi věří, takže jim řekne, že pokud chtějí, můžou zachránit dva životy. Hermiona použije svůj obraceč času, s jehož pomocí zvládala svůj hodně nabitý rozvrh a vrátí se spolu s Harrym do doby o dvě hodiny dřív. Ron jít nemohl, protože má zraněnou nohu, jak ho Sirius v podobě psa kousl a táhl do Chroptící chýše. Nejprve sledují svá druhá já, jak jsou u Hagrida. Když odchází do hradu, všimnou si, že k Hagridovi jde popravčí četa spolu s ministrem kouzel. Popravčí si prohlédne Klofana a pak jde za Hagridem přečíst mu rozsudek. V tu chvíli přijde Harry a Klofana odvede pryč do Zapovězeného lesa. Klofan tedy popraven nebude a jeden život je zachráněný. Potom čekají, než začnou všichni odcházet zespoda Vrby mlátičky, pak uvidí všechno, co už zažili a sledují, jak Harry spolu s Hermionou a Siriusem prchají před mozkomory k jezeru, avšak ten stříbrný jelen se pořád nechce objevit. V tu chvíli si Harry uvědomí, že neviděl svého taťku, ale sám sebe, pokusí se použít Patronovo zaklínadlo, podaří se a z jeho hůlky vylétne stříbrný jelen, jenž zažene všechny mozkomory. Pak vidí, jak jsou zavedeni na hrad.
Spolu s Hermionou nasednou na Klofana a vzlétnout k nejvyšší věži, kde by podle Brumbálových instrukcí měl být zatčen Sirius. Ten tam skutečně je, pomůžou mu na Klofana a společně odlétají.
Sirius je tedy zachráněn. A v tomto roce se Nebelvíru podařilo vyhrát famfrpálový pohár. Harry dostal povolení k návštěvám Prasinek od Siriuse jako od svého kmotra.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­