ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (16)

  • pro mladší děti
  • dobrodružný román o trosečníkovi, jenž na pustém ostrově bojuje o přežití

Mladý chlapec Robinson se na palubě kupecké lodi vydává na moře. Po přepadení lodi piráty se s částí posádky dostává do zajetí. Když je osvobozen a vypadá to, že nejhorší má za sebou, vypukne na moři bouře a loď jeho zachránců ztroskotá. Robinson se ocitá na pustém ostrově a teprve tady začíná jeho skutečný boj o přežití. Hledá vodu a potravu, snaží se rozdělat oheň, staví si přístřeší, vyrábí oděv... Po čase se setkává s domorodými lidožrouty, kde nachází svého přítele Pátka. Robinson žije na ostrově léta, nakonec je ale přece jen zachráněn a odjíždí zpět do Anglie...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2014 (3. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 204. ISBN: 978-80-00-03641-0.

HLAVNÍ POSTAVY:

Robinson Crusoe - trosečník na ostrově; naučil se všem řemeslům; věřící; všímá si okolních věcí; chytrý; má bujnou fantazii
Pátek - Robinsonův věrný sluha i přítel; Robinson ho naučil angličtinu a převedl ho ke křesťanství

OBSAH:

Příběh se odehrává v polovině 17. století. Robinson je z Yorku, kam se přestěhoval bohatý obchodník - jeho táta, který měl tři syny. První se ztratil na moři, druhý padl v bitvě se Španěly. Nejmladšího Robinsona moře vždy také přitahovalo. Každý den dlouhé hodiny u přístavu a pozoroval námořníky při jejich práci. Táta byl ale proti. Ale to ho neodradilo a na plavbu se stejně vydal. Bohužel jej zajali piráti a uvěznili ho.
Po čtyřech letech se mu podaří uprchnout na malé loďce se svým přítelem Xurym. Zachrání je loď, která však během bouře ztroskotá. Neštěstí přežije pouze Robinson, kterému se podaří připlout na ostrov. Ještě ale netuší, že to bude jeho domov na dalších 28 let.

Na ostrově se zabydlel, vybudoval si rozsáhlá opevnění, choval v ohradách zvířata. Během toho se naučil péct chléb, vyrábět deštníky, oblečení, pálit cihly, pěstovat plodiny a chovat kozy.
Po téměř dvaceti letech našel na ostrově lidské stopy, což ho velmi potěšilo, ale i přineslo spoustu starostí. Potvrdilo to jeho předešlé domněnky, že na ostrově mohou být i kanibalové. Radši si ještě vylepšil svoje opevnění. Výsledkem jeho pátrání bylo nalezení místa, kde na ostrově měli kanibalové své útočiště. Naštěstí se dozvěděl, že na ostrově nežijí permanentně, ale že tam pravidelně připlouvají loděmi. Udělalo se mu z nich špatně a chtěl se nepozorovaně vzdálit a nikdy se nevracet, ale zatoužil po lidském společníkovi. Při jejich další návštěvě ostrova je proto znovu pozoroval. Kanibalové jedli prvního mladého vězně. Mezitím Robinson pomohl druhému vězni, kterého pojmenoval podle dne, který zrovna byl. Takže Robinsonův nový společník se jmenoval Pátek. Robinson jej naučil anglicky, nejíst lidské maso a přivedl ho ke křesťanství.
Robinson a Pátek byli připravení na další příjezd kanibalů. Když dorazili, vzali si zbraně a šli jim naproti. Vtom se ale Pátek zastavil. Mezi obětmi viděl svého otce a Robinson bělocha! To jim dalo motivaci ještě více je zachránit.
Když je zachránili ze spárů kanibalů, řekl Španěl svůj příběh Robinsonovi a že členové jeho posádky jsou ještě na jednom z ostrovů.

Španěl s Pátkovým otcem potom odjeli na jedné z kanibalských lodí pro své druhy. Robinson s Pátkem ale měli mezitím problém. K břehům ostrova přijela loď. Na té panovala vzpoura, kterou Robinson pomohl potlačit. Společně vzbouřenou posádku ovládli a na této lodi se Robinson vrátil do jeho rodné vlasti.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi docela líbila. Byla napsaná spisovným jazykem a dalo se mu porozumět. Vyprávění je v ich-formě, tedy příběh vypráví Robinson.
Příběh má jednu dějovou linii a vyprávění je chronologické. V textu se vyskytuje mnoho monologů a dialogů, tedy přímé řeči.
I kdybych nevěděl, z jakého století je kniha, tipl bych si 18. století, jelikož ta doba byla osvícenská. Poznal bych to hlavně díky hlavním znakům: promluvy k bohu, vysvětlení racionální cestou a odpovědnost za své činy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: v1per, 13.01.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)