ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (17)

Klasický dobrodružný román o osudech anglického námořníka, jenž ztroskotal na opuštěném ostrově.
Životní dílo anglického osvícenského novináře a spisovatele Daniela Defoa dalo vzniknout celému subžánru dobrodružné literatury - robinsonádám, příběhům o osamělých trosečnících a jejich boji o přežití.
Robinson je synem obchodníka v Yorku, který se proti otcově vůli vydává splnit si své sny o zámořských plavbách. Hned ta první ale končí ztroskotáním a Robinson stráví celých 28 let na pustém ostrově, kde přežití závisí jen na jeho nápaditosti, odvaze a činorodosti. Jeho samota končí až po dlouhé době, kdy ze zajetí lidojedů, kteří připlují na ostrov, zachrání domorodce, jehož pojmenuje Pátek. Pozdější boje s domorodci i piráty pak vedou k tomu, že se Robinson dostane na loď, na které se může vrátit domů...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2016. Přeložili Timotheus Vodička a Albert Vyskočil. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 531. ISBN: 978-80-7505-492-0.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Daniel Defoe se narodil kolem roku 1660 a měl starší sestru Elizabeth. Ovládal několik jazyků včetně řečtiny a latiny. V roce 1683 si otevřel obchod s textilním zbožím a v roce 1684 se oženil s Mary Tuffleyovou. Napsal také Esej o projektech nebo Paměti kavalíra.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV A JEJICH ROLE V DĚJI:

Robinson Crusoe - hodný, odvážný; měl smůlu, ale i štěstí; vydal se na moře a ztroskotal na opuštěném ostrově
Pátek - nebojácný divoch, úplně jiný než Robinson; Robinson jej zachránil, a tak se stal jeho sluhou

STRUČNÝ DĚJ:

Robinson se vydal na moře i přes to, že mu otec radil, aby to nedělal. Když se plavil se svou posádkou, potopili je piráti a Robinson se stal otrokem jejich hlavního vůdce.

Jednoho dne využil příležitosti a uprchl na malé loďce. Potkal loď, která plula do Brazílie, a tak ho vzali na palubu.

Když dorazili do Brazílie, založil si tam Robinson farmu a pár let na ní hospodařil. Pak mu ale někdo navrhl, jestli se nechce vydat na výpravu a on s tím souhlasil.

Ztroskotali při bouři u odlehlého ostrova a Robinson jediný přežil. Podařilo se mu doplavat na ostrov. Přežíval tam, až jednoho dne na ostrov dorazili divoši se zajatci a Robinson jednoho z nich vysvobodil. Pojmenoval ho Pátek a stal se z něho jeho sluha.

Po strašně dlouhé době nakonec na ostrov připluje anglická loď, na kterou nasedli a dostali se tak zpátky do Anglie.

ZHODNOCENÍ:

Knížka se mi četla dobře, ačkoliv je psána "starým" stylem. Líbilo se mi, jak se na ostrově Robinson zabydloval a jak si obstarával věci. Nicméně některé pasáže byly hodně zdlouhavé, než se tam začalo něco dít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petrunasan, 15.02.2023

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­