ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

   
­­­­

Robinson Crusoe (17)

Klasický dobrodružný román o osudech anglického námořníka, jenž ztroskotal na opuštěném ostrově.
Životní dílo anglického osvícenského novináře a spisovatele Daniela Defoa dalo vzniknout celému subžánru dobrodružné literatury - robinsonádám, příběhům o osamělých trosečnících a jejich boji o přežití.
Robinson je synem obchodníka v Yorku, který se proti otcově vůli vydává splnit si své sny o zámořských plavbách. Hned ta první ale končí ztroskotáním a Robinson stráví celých 28 let na pustém ostrově, kde přežití závisí jen na jeho nápaditosti, odvaze a činorodosti. Jeho samota končí až po dlouhé době, kdy ze zajetí lidojedů, kteří připlují na ostrov, zachrání domorodce, jehož pojmenuje Pátek. Pozdější boje s domorodci i piráty pak vedou k tomu, že se Robinson dostane na loď, na které se může vrátit domů...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2016. Přeložili Timotheus Vodička a Albert Vyskočil. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 531. ISBN: 978-80-7505-492-0.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Daniel Defoe se narodil kolem roku 1660 a měl starší sestru Elizabeth. Ovládal několik jazyků včetně řečtiny a latiny. V roce 1683 si otevřel obchod s textilním zbožím a v roce 1684 se oženil s Mary Tuffleyovou. Napsal také Esej o projektech nebo Paměti kavalíra.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV A JEJICH ROLE V DĚJI:

Robinson Crusoe - hodný, odvážný; měl smůlu, ale i štěstí; vydal se na moře a ztroskotal na opuštěném ostrově
Pátek - nebojácný divoch, úplně jiný než Robinson; Robinson jej zachránil, a tak se stal jeho sluhou

STRUČNÝ DĚJ:

Robinson se vydal na moře i přes to, že mu otec radil, aby to nedělal. Když se plavil se svou posádkou, potopili je piráti a Robinson se stal otrokem jejich hlavního vůdce.

Jednoho dne využil příležitosti a uprchl na malé loďce. Potkal loď, která plula do Brazílie, a tak ho vzali na palubu.

Když dorazili do Brazílie, založil si tam Robinson farmu a pár let na ní hospodařil. Pak mu ale někdo navrhl, jestli se nechce vydat na výpravu a on s tím souhlasil.

Ztroskotali při bouři u odlehlého ostrova a Robinson jediný přežil. Podařilo se mu doplavat na ostrov. Přežíval tam, až jednoho dne na ostrov dorazili divoši se zajatci a Robinson jednoho z nich vysvobodil. Pojmenoval ho Pátek a stal se z něho jeho sluha.

Po strašně dlouhé době nakonec na ostrov připluje anglická loď, na kterou nasedli a dostali se tak zpátky do Anglie.

ZHODNOCENÍ:

Knížka se mi četla dobře, ačkoliv je psána "starým" stylem. Líbilo se mi, jak se na ostrově Robinson zabydloval a jak si obstarával věci. Nicméně některé pasáže byly hodně zdlouhavé, než se tam začalo něco dít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petrunasan, 15.02.2023

­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)