ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (11)

Dobrodružný román o osudech trosečníka bojujícího o přežití na pustém ostrově, určený především starším dětem.
Robinson Crusoe je příběh odehrávající se ve druhé polovině 17. století. Robinson se proti vůli svých rodičů vydává na moře na palubě trojstěžňového kupeckého korábu. Ten je přepaden piráty a Robinson se s částí posádky dostává do zajetí. Po dobrodružství na lodi kapitána pirátů je zachráněn španělskou kupeckou lodí, která však po strašné bouři ztroskotá. Robinson se ocitá na pevnině, pustém ostrově. Tady začíná zápas Robinsona o přežití: shání potravu, zařizuje si jeskyni, sestrojí sluneční hodiny a zřizuje si kalendář. Snaží se rozdělat oheň, vyrábí si oblek, začíná chovat zvířata. Do jeho života na ostrově zasahuje i příchod lidožroutů, nachází svého přítele Pátka...

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Daniel Defoe byl anglický spisovatel, novinář a představitel novoklasicismu. S rodným jménem Daniel Foe se narodil okolo roku 1660. V jeho deseti letech mu zemřela matka. Nebyl příliš hrdý na svůj původ, a tak začal před své jméno přidávat De, jako náznak šlechtické krve.

Za své dílo The Shortest Way with the Dissenters (Nejkratší vypořádání s rozkolníky) byl roku 1703 vězněn, a za své ironické, kritické dílo o řešení sporů mezi anglikánskou církví a puritány byl dokonce odsouzen na pranýř. Poté se dostal do státních služeb, kde připravoval sjednocení anglického a skotského parlamentu v roce 1707.
Zemřel roku 1731.

Jeho nejslavnějším románem je právě Robinson Crusoe, mezi jeho další významné dílo řadíme i román Moll Flandersová.
Ve svých dílech rozvinul tradici španělských románů a cestopisů.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

  • žánr: román s realistickými prvky
  • vznik: 17. století
  • děj: chronologicky uspořádaný; psáno formou deníku (ich-forma); jedna dějová linie
  • hlavní poselství: Člověk dokáže zvítězit nad přírodou. Neztrácet naději, i když se situace zdá být beznadějná.
  • oslava lidské vynalézavosti, pracovitosti, neztrácení nadějí
  • inspirace pro odvětví románů, tzv. robinsonády (Jules Verne - Dva roky prázdnin; Johann David Wyss - Švýcarský Robinson a další)
  • samotné dílo je inspirováno příběhem námořníka Alexandera Selkirka

HLAVNÍ POSTAVY:

Robinson Crusoe - touží po dobrodružství; pracovitý, vynalézavý, vytrvalý, praktický
Pátek - touží po rodině a přátelích; učenlivý, vynalézavý, šikovný, mrštný; věrný přítel

OBSAH:

Po neshodě s otcem odjíždí Robinson na obchodní cestu do Londýna. Nejprve se dostane na loď do Hullu, kde se setkává se svým přítelem Martinem. Poté pokračuje opět lodí do Londýna. Během cesty se loď potopí v bouři. Zachrání je rybářský člun, který je dopraví do Londýna. Tam se Robinson chce dostat dostavníkem domů, ale při hře s námořníky prohraje všechny peníze. Naskytne se mu příležitost vydělat si v Africe obchodem s domorodci, a tak se opět nalodí... Cestou je však přepadnou piráti a Robinsona vezmou do otroctví.

Po 4 letech se mu podaří uprchnout na malé loďce se svým přítelem Xurym. Během bouře loďka ztroskotá a při tom umírá i Xury. Robinson se dostává na ostrov, který se stane po dalších 28 let jeho domovem.

Kniha pokračuje vyprávěním Robinsonova života na ostrově - výroba deštníku, oblečení, pálení cihel, pěstování plodin a chov koz, pečení vlastního chleba... V této části děj ubíhá velmi rychle a je velmi snadné si vše představit, zejména díky barvitému líčení okolní přírody. Poté na ostrově ztroskotá loď, která přinese Robinsonovi přítele - psa Reka a také spoustu dalších užitečných věcí.

Na ostrov se dostanou také kanibalové. Robinson zachrání divocha, jednu z jejich možných obětí, a pojmenovává ho Pátek. Pátka civilizuje - naučí ho řeč a základy náboženství. Spolu se jim podaří porazit piráty, kteří se na jejich ostrov vypravili. Ty po své záchraně nechává napospas svému osudu na již dobře zařízeném ostrově. Zachrání je španělská obchodní loď, na které se spolu vrátí domů. Tam však čeká Robinsona smutné překvapení - jeho otec během té doby zemřel.

Robinson se nakonec ujme otcova obchodu a spolu s Pátkem založí obchodní dům. Každý si rovněž založí svou rodinu.

POZNÁMKA A VLASTNÍ NÁZOR:

Českou verzi této knihy volně převyprávěl Josef Věromír Pleva, který upravil některé její části. Dobu pobytu například zkrátil na 10 let, protože jinak by nejspíše došlo k zešílení Robinsona. Také odstranil Robinsonovy rozmluvy s Bohem nebo obchod s otroky, který se mu zřejmě nezdál vhodný pro představu Robinsona jako civilizovaného člověka.

Tuto knihu jsem četla několikrát a stále mě nepřestává bavit. Je úžasným příkladem síly lidského ducha, vynalézavosti člověka v nouzi a neutuchající naději i v případě, že je situace téměř bezvýchodná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LuciRoo, 04.10.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­