ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (14)

Dobrodružný román o osudech trosečníka bojujícího o přežití na pustém ostrově.

Robinson Crusoe bydlí se svou rodinou v Yorku v Anglii. Celý život sní o tom, že se jednou stane námořníkem.

Ve svých 19 letech nastoupí na obchodní loď, kterou ovšem přepadnou piráti a Robinsona prodají do otroctví v Africe.
Po pěti letech uteče i s kamarádem Xurym na malé lodi. Zachrání je loď, která se však při bouři potopí. Robinson se zachrání tím, že doplave na blízký opuštěný ostrov. Xury se utopí.

Na ostrově začíná Robinson budovat civilizaci. Postaví si domeček a malou loďku, začne chovat kozy, pěstovat obilí, z něhož později peče chleba. Vyrobí si taky svíčky, kožešinový oblek a ochočí papouška Andu. Ze začátku se živí různými druhy ovoce a později lovem koz, želv a ryb.

Po nějaké době na "svém" ostrově uvidí divochy, jak jedí lidi. Jednu z obětí lidojedů zachrání - zachráněného pojmenuje Pátek. Z Robinsona a Pátka se stávají nerozluční přátelé. Robinson učí Pátka kultuře, jazyku a náboženství.

Když lidojedi dorazí na ostrov znovu, Robinson s Pátkem zachrání nějakého Španěla a Pátkova otce. Všichni čtyři zde žijí asi jeden rok.

Jednoho dne jede kolem ostrova námořní loď a kapitán vezme na palubu všechny čtyři trosečníky. Tak se Robinson dostane zpátky domů do Anglie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Řehushka, 21.10.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)