ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

   
­­­­

Roxana (3)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu Roxana, The Fortunate Mistress, vydaného Oxford University Press, London, Oxford, New York, 1969, přeložil Jaroslav Bílý. Obálku s použitím kresby Jiřího Říhy a vazbou navrhl Leo Novotný. Graficky upravil Milan Albich. V roce 1971 vydalo Lidové nakladatelství, Václavské nám. 36, Praha 1, jako svou 1412. publikaci. 296 stran. 1. vydání.

HLAVNÍ POSTAVY:

Roxana, její služebná Amy

DOBA DĚJE:

Přelom 17. a 18. století

MÍSTO DĚJE:

Anglie, Francie, Itálie, Holandsko (hlavní hrdinka se často stěhuje), neznáme však přesná jména měst či ulicí (stejně jako jména všech postav kromě Amy), protože příběh je psán podle skutečné události a autor nechce, aby byl někdo poznán, a proto místo těchto údajů používá ---

DĚJ:

Hlavní hrdinka se v patnácti letech provdá za muže, který ovšem nedokáže dobře hospodařit s penězi, a tak brzy zkrachuje. Aby nebyl podroben ještě větší ostudě, vyjede si jeden den na lov, ale už se nevrátí. Nechá svou ženu s pěti dětmi v bídě. Ta prodá všechno, co se dá, aby uživila své děti, avšak to nestačí. Pomoc nachází u dvou starých žen, které jí lstí pomohou dát děti do opatrovnictví manželovým příbuzným. Mezitím se Roxaně začne dvořit majitel domu, jenž má Roxana pronajatý. Nakonec mu neodolá, protože ji dokáže dobře zabezpečit, a žijí spolu jako manželé. V jeho loži se však cítí být nečestnou ženou, protože existuje možnost, že její skutečný manžel je naživu. Aby tento pocit zmírnila, dala svou věrnou služku Amy do postele svého manžela, ale nikterak jí to nepomohlo. Navenek žila velmi spokojeně, ale uvnitř se cítila být zkažená. Věděla, že kdyby odmítla být s tímto mužem, byla by opět na mizině a vidina chudoby jí byla odporná. Když spolu odjeli obchodně na několik měsíců do Francie, jejího manžela přepadli a zabili a Roxana zdědila velké bohatství. Zůstala pak ve Francii a stala se milenkou váženého knížete, který ji hýčkal velmi drahými dary, a tak si brzy zvykla žít luxusu a nedokázala si představit, že by mohla být někdy opět chudá. S knížetem měla poměr celých osm let, z toho dva roky spolu žili v Itálii. Kníže byl však ženatý a po smrti své manželky opustil i Roxanu. Ta už neměla důvod zůstal ve Francii, a tak se chtěla vrátit do Anglie. Nejprve si však musela zařídit finanční transakce v Holandsku, kde se z ní po půl roce stala vynikající obchodnice. Jeden obchodník ji tam také nabídl sňatek, ale ona si chtěla užívat života, a tak odmítla. Měla velké ambice. Byla velice krásná a věděla o tom. Chtěla se dokonce stát milenkou samotného anglického krále. Když se totiž vrátila do Anglie, pořádala ve svém domě velké párty, kterých se účastnil celý královský dvůr. Tehdy také dostala přezdívku Roxana. Její pravé jméno není známo. Díky tomu, že byla bohatá a svobodná, dvořilo se jí spoustu mužů. Proto pak několik let žila v ústraní. Když se pak vrátila do společnosti, neměla už takový ohlas. V padesáti letech byla tak bohatá, že už víc by ani nešlo. Začala se zajímat, co je s jejími dětmi, které musela v mládí opustit, a všem finančně pomohla, aby si žili dobře, avšak dělala to tajně, aby nebyla poznána. Její dcera Susan ji však poznala, věděla vše o její minulosti a stále ji pronásledovala. Amy chtěla své paní pomoci, a tak Susan zabila, za což ji pak Roxana vyhnala. Roxana se provdala za onoho holandského obchodníka, který ji už dříve nabízel sňatek a kterého teď náhodou potkala v Londýně. Společně se přestěhovali do Holandska. Tam si žila několik let velmi dobře, ale pak opět klesla a žila v bídě. Myslela si, že je to boží trest za to, že žila nečestný život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 03.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Roxana (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­