ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (10)

Dobrodružný román, v němž se dočteme o příhodách trosečníka, který se ocitá sám a bez pomoci na opuštěném ostrově.

PROSTŘEDÍ:

Život v 17. století v Yorku a na ostrově.

HLAVNÍ POSTAVY:

Robinson Crusoe - vynalézavý, houževnatý, trpělivý, vytrvalý
Pátek - přátelský, hodný, ve všem Robinsonovi pomáhá
španělský kapitán, kamarád Martin, Abd-el-Mámí, vdova a pes

JAZYK:

  • spisovná čeština, archaismy, přímá řeč, monology a dialogy, důkladné popisy postav i prostředí, děj je potlačován (cítíme ho v jednotlivých epizodách)
  • psán jako deník (ich-forma), dobrodružný román
  • motiv pro vznik robinsonád (motiv ztroskotání)

TÉMATICKÝ PLÁN A KOMPOZICE:

Celkové téma: příběhy a osudy Robinsona, spojení s přírodou
Hlavní téma: ztroskotání, život na ostrově bez civilizace
Vedlejší téma: hospodářství v Brazílii
Motiv: zpracování příběhu o trosečníkovi

Rámcová kompozice
Expozice: Robinsonovy rozmluvy s otcem
Kolize: útěk z domu
Krize: maurské zajetí
Katastrofa: ztroskotání na opuštěném ostrově
Peripetie: návrat do Anglie
Závěr: navštívení ostrovu

DĚJ:

Děj se odehrává v Anglii ve městě York, kde hlavní postava knihy, Robinson Crusoe, je synem jednoho úspěšného obchodníka. Jeho otec chce, aby se stal soudcem, ale on chce být námořníkem, a proto utíká z domu. Po odchodu z domova prožívá nezapomenutelná dobrodružství přesně podle svých představ. Při jedné výpravě se však jejich loď potopí, ale naštěstí je zachrání rybář a odveze je do Londýna. Vůdce pirátů Abd-el-Mámí si Robinsona oblíbil. Crusoe se brzy naučil jejich řeči a Abd-el-Mámí mu zaplatil učitele. Robinson žil v otroctví pět let. S pomocí jeho kamaráda, černouška Xuryho, oba utekli a plavili se na moři v malé loďce. Potkali domorodce, kteří jim dali vodu a jídlo. Poté vyrazili opět na cestu a zanedlouho loď přepadla bouře. Robinson přepadl přes palubu a octl se na neznámém ostrově. Bydlel v jeskyni u pláže a zařídil si ostrov podle svých požadavků a pohodlí. Pojmenoval části ostrova, naučil se vyrábět šaty, dojit kozy, vyrábět zbraně, boty, kůži, svíčky, lůj, smetanu, tvaroh, sůl a našel také papouška, kterého pojmenoval Andu. Postavil chlév a ohradu. Z kaolínu se naučil vyrábět a vypalovat cihly. Vyrobil hmoždíř, hrnce, ruční měch, kukuřičnou mouku a upekl chléb. Na další dny se rozpoutala bouře. Na ostrově ztroskotal koráb, na pláži našel mrtvého člověka, pohřbil ho. Jeho psa si nechal. Z korábu si vzal pušky a vše potřebné... Civilizovanost Robinsonova života na ostrově se postupně rozvíjí a vrcholem je 25. rok jeho pobytu, kdy veškeré úsilí dává do vzdělávání zachráněného divocha Pátka. Stanou se s Pátkem přáteli na život a na smrt. Do vlasti se Robinson vrací po 35 letech na anglickém korábu, jehož kapitánovi za odměnu pomůže potlačit vzpouru. Vůdce vzbouřenců nechávají právě na neobydleném ostrově, kde dosud Robinson žil. Po sedmi letech pobytu v Anglii shledává při opětovné návštěvě ostrova, že tu civilizace pokročila už do stadia soukromého vlastnictví půdy. To vše si Robinson zapisuje do svého deníku (stavba obydlí, kalendář, zcivilizování Pátka...)

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha pro mě byla zajímavá, protože jsem se lehce vžila do děje, a tak mi čtení (i přestože je kniha obsáhlá) rychle ubíhalo. Je to poučné, ale zároveň si myslím, že děj je hodně zkreslený a že by takto v normálním životě neprobíhal (kdyby už se něco takového stalo).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabriela, 05.06.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (10)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­