ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

   
­­­­

Robinson Crusoe (13)

  • příběh Robinsona u nás vyšel i pod názvem: Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (Ladislav Kuncíř, Praha, 1926; Melantrich, Praha, 1933; Mladá fronta, Praha, 1959; Odeon, Praha, 1975)

Dobrodružný román plný zdravé romantiky neztratil do dneška nic ze svého půvabu.
Líčí podivuhodná dobrodružství člověka na pustém ostrově. Skoro 30 let tu žije Robinson sám, opuštěn a bez pomoci, odkázán jedině na svůj vlastní rozum, schopnosti i píli, a tak se naučí mnohým potřebným věcem.

HLAVNÍ POSTAVY:

Robinson - vynalézavý, důvtipný, odvážný
Pátek - věrný, odvážný, ostražitý

OBSAH:

Robinson Crusoe, vlastním jménem Kreutznauer, po odchodu z domova prožije spoustu příhod a také zážitků, které zažije nejen na moři. Stane se i otrokem, a když uteče do Brazílie, dokonce s otroky obchoduje, ale živí se plantážnictvím.

Když pluje za otroky do Afriky, ztroskotá a jako jediný z celé posádky se zachrání na nedalekém ostrově, který se zdá být neobydlený. První noc přespí na stromě ze strachu z divé zvěře. Na druhý den si začne stavět přístřešek, a tak si tedy vlastníma rukama a s prostředky, kterých taky není moc (i když z lodi vytáhne na voru spoustu věcí, zvláště střelný prach), začne zachraňovat svůj holý život a budovat civilizaci.
Živí se lovem koz, želv, ryb a želvími vejci. Pěstuje i obilí, díky němuž začne věřit v Boha a z něhož později peče chleba. Jí i rozinky a hrozny. Po nějaké době na "svém" ostrově uvidí divochy, jak jedí lidi.
Po 25 letech strávených na ostrově se z očí do očí setkává s obětí, kterou před lidojedy zachrání. Pojmenuje ho Pátek a za jeho služby ho učí náboženství i jazyku. Když lidojedi přijdou znovu, Robinson s Pátkem zachrání nějakého Španěla a Pátkova otce. Ty dva pošle Robinson na jejich ostrov, aby z něj přivedli asi dvě desítky bílých mužů. Mezitím ale Robinson pomůže zahnat vzpouru kapitánovi na korábu. Tak se po 28 letech ocitá na moři.
Do Anglie se vrací až po 35 letech. Dostane spoustu peněz a chce se podívat opět na "svůj" ostrov. Jsou na něm vzbouřenci z korábu, kteří civilizaci ostrova dále rozvíjejí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 19.02.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)