ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (2)


Vydání: 1973, Albatros
Hlavní postavy: Robinson Crusoe (Kreutznauer), Pátek
Žánr: dobrodružný
Zaujetí: Knížka vypráví o mnoha neznámých dobrodružství a z toho plyne ponaučení: "Člověk nikdy neví, co ho čeká, ať už za půl minuty nebo třeba zítra."

DĚJ:

Příběh vypráví o nepříjemné situaci vzniklé touhou plavit se po moři. Mladý Robinson Crusoe tuto situaci zažil a již ví, co je to život v divočině.

V Anglii, v městečku York žil v 17. století bohatý obchodník jménem Kreutznauer. Ale protože měl pro Angličany těžké jméno, začali ho komolit, a tak mu vzniklo jméno nové: Crusoe. Kreutznauer toto jméno rád přijal. Crusoe měl tři syny. Nejstaršího Jakuba lákalo námořnictví. Otec ho jednou pustil na plavbu. Za pár dní se měl vrátit, ale to se nestalo. Co se stalo s jeho korábem nikdy nezjistili. Tehdy otec zapřísáhl, že jeho syn na moře nevstoupí, dokud bude živ. Druhý syn Tomáš padl v bitvě se Španěly ve Francii u Dunkerque. Ani Robinson nebyl bezproblémový - stále toužil po plavbě na moři. Neustále vysedával na březích v místním přístavu. Jednou, když otec onemocněl, musel ho zastoupit na schůzi v Hullu. Jeho otec cestoval jedině dostavníkem, a tak Robinson musel také. V Londýně však potkal svého kamaráda Martina, který byl námořník. Robinson mu řekl: "Chtěl bych být námořníkem jako ty." Martin mu pověděl, že s ním může plout. A tak bez vědomí otce vyplul Robinson na širé moře. Nedaleko Londýna, což byl jejich cíl, je však postihla bouře. Všichni naštěstí přežili. Měl u sebe dost peněz, a proto se vypravil do Londýna, aby poznal toto velkoměsto. Po prohlídce Londýna zjistil, že dostavník jede do Yorku jen jednou týdně a před hodinou odjel. Měl však na zaplacení ubytování. Jenže všechno prohrál s námořníky ve hře kostky. Naštěstí potkal kapitána Dubbleyho, který zaplatil jeho dluhy a ještě ho pozval na jeho loď, která popluje do Afriky. Loď však přepadli piráti. Většinu mužů pobili a z ostatních udělali otroky. Stal se oblíbeným u Muleje, krále pirátů. Dlouho zamýšlel útěk.
Po dlouhé době se mu to podařilo společně s Xurym, jeho přítelem z otroctví. Jednou narazili na portugalskou loď plující do Brazílie. Ta však ztroskotala také a jediný Robinson přežil. Po dvacet devět let žil na opuštěném ostrově. Mezitím objevil lidskou stopu a zjistil, že to je obětní ostrov domorodců, kanibalů. Tím, že osvobodil jednoho muže, který měl být obětován, si získal i přítele. A protože byl pátek nazval ho Pátkem.
Jednou u ostrova zakotvila loď, čímž ho zachránila a on opět spatřil Anglii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiří Havlíček, 04.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­