ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.76
Hodnoceno: 59x Prosím, ohodnoť práci

Robinson Crusoe (literární postava) (2)

Robinson byl mladý chlapec s vysokou, dobře stavěnou postavou. V divočině se ale změnil. Opálil se do hněda, dlouhé vlasy mu narostly až po ramena a celou tvář měl zarostlou vousy. Když bylo teplo, chodil pouze v krátkých spodkách. Oblečení totiž nechtěl ničit, šetřil si jej na studené období. Nakonec si ale udělal nový oblek z kůže. Hlavu mu chránily listy z banánovníku, u sebe měl vždy kapesní nůž.

Robinson byl vnímavý a měl dobrou paměť. Učení se mu vždy protivilo, nechtěl sedět nad knížkami, chtěl zažít dobrodružství.

Nehněvejte se, tatínku, myslím na tu věc již dávno. Věřte, že v žádném jiném zaměstnání nebudu šťasten. Studovat nechci. Nemám proto smysl a protiví se mi to...

Nerad někomu sloužil, ale když musel, tak pracoval. Byl hodně tvrdohlavý. Lidé si ho oblíbili nejen pro jeho chytrost a vnímavost, ale taky se jim zamlouvalo, že měl peníze a nebyl Španěl. Často lidem moc důvěřoval, aby pak zjistil, že to, co mu řekli, byla lež. Několikrát ale změnil názor. Měl velice pevnou vůli, když něčeho chtěl dosáhnout, udělal to. Nad každou věcí přemýšlel s rozumem. Měl chladnou hlavu a vždy dokázal vymyslet nějakou věc, kterou by si zpříjemnil život na ostrově. Byl velmi přátelský a nelíbilo se mu násilí ani otroctví.

Robinson byl nejmladší syn rodiny Crusoeových. Jeho otec se živil jako bohatý kupec z Německa, jeho matka byla Angličanka. Rodiče měli o Robinsona veliký strach. Byli na něj zároveň přísní, aby z něj byl dobrý člověk.

Dobrá, když se ti učení protiví, nebudu tě nutit. Zůstaneš doma. Nastoupíš u mne v obchodě jako učeň. Budeš kupcem. A pamatuj, že budeš v obchodě dělat každou práci, nic ti neslevím. Příliš jsem tě hýčkal a rozmazloval. Zlevnil jsi, a zahálka je matka hříchu. Dověděl jsem se, že jsi poslední dobou místo do školy chodil do přístavních krčem. Dával jsem ti větší kapesné, abys jako syn vážného a zámožného měšťana neměl nikdy v ničem nouzi. A co jsi dělal s těmi penězi? Utrácel jsi je s námořníky a poslouchal jejich hloupé báchorky. Popletli ti hlavu. Tomu teď bude ovšem konec. Budeš celý den pracovat. Jedině poctivou prací si můžeš domoci slušného postavení, cti a blahobytu. Doufám, pobloudilý hochu, že se vzpamatuješ a nastoupíš lepší cestu.

Robinson měl dva bratry, o nichž jeho rodiče již delší čas nic nevěděli, a proto si velmi chránili svého nejmladšího syna.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Slohová práce Robinson Crusoe (literární postava) (2) ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Robinson Crusoe (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)