ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

   
­­­­

Robinson Crusoe (3)

Před pár lety jsem četl knihu Robinson Crusoe, kterou napsal anglický spisovatel Daniel Defoe zhruba před třemi stoletími a volně ji převyprávěl spisovatel J.V.Pleva.
Kniha popisuje osudy Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, který - ač velmi mlád - se musel po ztroskotání lodi na pustém ostrově naučit přežít bez prostředků, které jsou v moderní civilizaci naprostou samozřejmostí.
Na pustém ostrově nejprve propadal beznaději a bál se všeho neznámého.
Postupem času se snažil vnímat věci okolo sebe a přemýšlet, co by ke svému životu mohl upotřebit. Zjistil, že zcela banální věci, nad kterými by předtím nikdy nepřemýšlel, mu pomáhají přežít.
Robinson byl obdivuhodný v tom, že přestože doufal, že na ostrov připluje loď, která ho zachrání, přesto plánoval budoucnost, jako by na ostrově měl zůstat mnohem delší sobu. Vytvořil si kalendář i sluneční hodiny, a i když čas nebyl jeho pánem, odmítal žít jako divoch, a jeho počínání mělo přesný řád.
Ačkoliv neměl žádné nářadí ani nástroje, dokázal každou věc nahradit něčím podobným - například z lastur udělal rýč a lopatu a s jejich pomocí snížil podlahu v malé jeskyni, kterou objevil, vybudoval i spížku se sklepem, v němž mohl skladovat potravu, kterou si obstaral. Stejně jako obydlí si dokázal vyrobit zbraně, aby si mohl obstarat obživu.
Postupem času si Robinson založil vlastní malé hospodářství a stal se ve své podstatě soběstačným. Robinson byl velmi všímavý, a protože se ve svém dětství i mládí hodně díval okolo sebe a pozoroval lidi při práci, teď mu to bylo k užitku. Vzpomínal na různé činnosti, které viděl, jak se dělají a přemýšlel, jak je nahradit. Času měl dost a ostrov, ač byl pustý, co se lidí týkalo, byl bohatý na zvěř, ovoce a byla zde spousta věcí, které se daly používat ke spokojenému životu.
Robinson dokázal to, že člověk může přežít v téměř každé situaci, chce to jen pevnou vůli a chuť něco dokázat. Nikdo by se neměl vzdávat bez boje a "házet flintu do žita".
Vždycky když se ocitnu v situaci, která se mi jeví jako neřešitelná, vzpomenu si na Robinsona, který toho tolika dokázal téměř s prázdnýma rukama a úplně sám si řeknu, jak vlastně jsem na tom o mnoho lépe, než on.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: djakta, 04.01.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)