ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (3)

Před pár lety jsem četl knihu Robinson Crusoe, kterou napsal anglický spisovatel Daniel Defoe zhruba před třemi stoletími a volně ji převyprávěl spisovatel J.V.Pleva.
Kniha popisuje osudy Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, který - ač velmi mlád - se musel po ztroskotání lodi na pustém ostrově naučit přežít bez prostředků, které jsou v moderní civilizaci naprostou samozřejmostí.
Na pustém ostrově nejprve propadal beznaději a bál se všeho neznámého.
Postupem času se snažil vnímat věci okolo sebe a přemýšlet, co by ke svému životu mohl upotřebit. Zjistil, že zcela banální věci, nad kterými by předtím nikdy nepřemýšlel, mu pomáhají přežít.
Robinson byl obdivuhodný v tom, že přestože doufal, že na ostrov připluje loď, která ho zachrání, přesto plánoval budoucnost, jako by na ostrově měl zůstat mnohem delší sobu. Vytvořil si kalendář i sluneční hodiny, a i když čas nebyl jeho pánem, odmítal žít jako divoch, a jeho počínání mělo přesný řád.
Ačkoliv neměl žádné nářadí ani nástroje, dokázal každou věc nahradit něčím podobným - například z lastur udělal rýč a lopatu a s jejich pomocí snížil podlahu v malé jeskyni, kterou objevil, vybudoval i spížku se sklepem, v němž mohl skladovat potravu, kterou si obstaral. Stejně jako obydlí si dokázal vyrobit zbraně, aby si mohl obstarat obživu.
Postupem času si Robinson založil vlastní malé hospodářství a stal se ve své podstatě soběstačným. Robinson byl velmi všímavý, a protože se ve svém dětství i mládí hodně díval okolo sebe a pozoroval lidi při práci, teď mu to bylo k užitku. Vzpomínal na různé činnosti, které viděl, jak se dělají a přemýšlel, jak je nahradit. Času měl dost a ostrov, ač byl pustý, co se lidí týkalo, byl bohatý na zvěř, ovoce a byla zde spousta věcí, které se daly používat ke spokojenému životu.
Robinson dokázal to, že člověk může přežít v téměř každé situaci, chce to jen pevnou vůli a chuť něco dokázat. Nikdo by se neměl vzdávat bez boje a "házet flintu do žita".
Vždycky když se ocitnu v situaci, která se mi jeví jako neřešitelná, vzpomenu si na Robinsona, který toho tolika dokázal téměř s prázdnýma rukama a úplně sám si řeknu, jak vlastně jsem na tom o mnoho lépe, než on.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: djakta, 04.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­