ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

   
­­­­

Robinson Crusoe (5)

Původní název: "Život a neobyčejná dobrodružství námořníka Robinsona Crusoa z Yorku"
Anglický dobrodružný román.

Kniha zobrazuje 28 let Robinsonova života na pustém ostrově. Příběh trosečníka, který jako jediný přežil ztroskotání lodi. Autor zde podrobně líčí záchranu věcí z vraku lodi. Téměř bez prostředků budoval vlastními silami existenci. Postavil si obydlí a postupně jej zdokonaloval. Ochočil si zvířata, pěstoval obilí, postavil si člun. V 25. roce pobytu na ostrově se setkává s Pátkem (zachráněn z rukou kanibalů a vychováván v duchu bělošské a křesťanské civilizace). Jsou zachráněni anglickou lodi. Pomohou kapitánovi proti vzbouřencům. Po 35 letech se vrací do vlasti. Po dalších 7 letech znovu návštěva ostrova, kde ponechaní vůdci vzpoury provedou změnu. Pokrok v civilizaci, rozdělení pozemků do individuálního vlastnictví.

CHARAKTERISTIKA ROBINSONA:

Námořník Robinson Crusoe (vlastním jménem Kreutznauer), syn z anglické rodiny - útěk z domova(touha po dobrodružství), příhody na moři, upadl do otroctví, po útěku plantážníkem v Brazílii, účast na obchodu s otroky; podnikavý a praktický v boji s přírodou; důvtip, vynalézavost, houževnatost, vytrvalost, trpělivost v získávání základních prostředků k životu.

AUTORŮV ZÁMĚR:

Oslava pozitivních lidských vlastností - neúnavné překonávání překážek, solidárnosti, podnikavosti = životní úsilí mladé anglické buržoazie (prosperita, zabezpečení existence), proces budování lidské civilizace, hledání lidské práce, smyslu lidského života a jediné možnosti přežít. Sepětí člověka a přírody. Založení "ideální" kolonie.

Podrobné vyprávění, fiktivní autobiografie (= inspirace pro autora osudy skotského námořníka Alexandra Selkirka - vysazen na opuštěném ostrově, kde žil 5 let). Forma deníku (ich forma), děj výrazně potlačen (bez ústřední zápletky). Dějové napětí jen v epizodách (záchrana Pátka, vzpoura na lodi). Kontrast: na první pohled bezvýchodná situace X možnost přežít, naděje. Detailní popisy: příroda, pracovní postupy + etické a náboženské úvahy (téma lidské civilizace, kultury), přesvědčivost, zdání reálnosti příběhu, romantický obraz všedního dne, reportérská dokumentárnost, působivé propojení faktů a fikce.
Vliv na vznik žánru tzv. robinsonád (motiv ztroskotání, postupné budování lidské existence), vliv na Julese Verna aj. Různé adaptace díla - například převyprávění a úprava pro mládež od Josefa Věromíra Plevy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kikoušek, 06.12.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­