ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (5)

Původní název: "Život a neobyčejná dobrodružství námořníka Robinsona Crusoa z Yorku"
Anglický dobrodružný román.

Kniha zobrazuje 28 let Robinsonova života na pustém ostrově. Příběh trosečníka, který jako jediný přežil ztroskotání lodi. Autor zde podrobně líčí záchranu věcí z vraku lodi. Téměř bez prostředků budoval vlastními silami existenci. Postavil si obydlí a postupně jej zdokonaloval. Ochočil si zvířata, pěstoval obilí, postavil si člun. V 25. roce pobytu na ostrově se setkává s Pátkem (zachráněn z rukou kanibalů a vychováván v duchu bělošské a křesťanské civilizace). Jsou zachráněni anglickou lodi. Pomohou kapitánovi proti vzbouřencům. Po 35 letech se vrací do vlasti. Po dalších 7 letech znovu návštěva ostrova, kde ponechaní vůdci vzpoury provedou změnu. Pokrok v civilizaci, rozdělení pozemků do individuálního vlastnictví.

CHARAKTERISTIKA ROBINSONA:

Námořník Robinson Crusoe (vlastním jménem Kreutznauer), syn z anglické rodiny - útěk z domova(touha po dobrodružství), příhody na moři, upadl do otroctví, po útěku plantážníkem v Brazílii, účast na obchodu s otroky; podnikavý a praktický v boji s přírodou; důvtip, vynalézavost, houževnatost, vytrvalost, trpělivost v získávání základních prostředků k životu.

AUTORŮV ZÁMĚR:

Oslava pozitivních lidských vlastností - neúnavné překonávání překážek, solidárnosti, podnikavosti = životní úsilí mladé anglické buržoazie (prosperita, zabezpečení existence), proces budování lidské civilizace, hledání lidské práce, smyslu lidského života a jediné možnosti přežít. Sepětí člověka a přírody. Založení "ideální" kolonie.

Podrobné vyprávění, fiktivní autobiografie (= inspirace pro autora osudy skotského námořníka Alexandra Selkirka - vysazen na opuštěném ostrově, kde žil 5 let). Forma deníku (ich forma), děj výrazně potlačen (bez ústřední zápletky). Dějové napětí jen v epizodách (záchrana Pátka, vzpoura na lodi). Kontrast: na první pohled bezvýchodná situace X možnost přežít, naděje. Detailní popisy: příroda, pracovní postupy + etické a náboženské úvahy (téma lidské civilizace, kultury), přesvědčivost, zdání reálnosti příběhu, romantický obraz všedního dne, reportérská dokumentárnost, působivé propojení faktů a fikce.
Vliv na vznik žánru tzv. robinsonád (motiv ztroskotání, postupné budování lidské existence), vliv na Julese Verna aj. Různé adaptace díla - například převyprávění a úprava pro mládež od Josefa Věromíra Plevy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kikoušek, 06.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)