ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

   
­­­­

Robinson Crusoe (15)

  • literární forma: próza
  • literární druh: epika
  • literární žánr: dobrodružný román
  • román je vyprávěn v ich-formě

Román Daniela Defoea Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku vyšel poprvé knižně v roce 1719, tedy bezmála před 300 lety, a byl přeložen snad do všech světových jazyků. Osudy kupeckého synka, jenž proti vůli rodičů vyplul na moře a ztroskotal na pustém ostrově, kde strávil 28 let, odkázán pouze na svůj důvtip a šikovnost, získaly pozornost mnoha generací čtenářů a staly se klasikou světové literatury. Příběh Robinsona Crusoea byl mnohokrát upravován a převyprávěn (u nás kupříkladu J.V.Plevou) a dočkal se také několika filmových zpracování.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1975 (1. vydání tamtéž). Z anglických vydání přeložili Timotheus Vodička a Albert Vyskočil. Doslov napsal Jaroslav Hornát. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 508.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • narodil se v roce 1660 v Londýně a zemřel 24. dubna 1731
  • za své dílo byl vězněn
  • další díla: Hymnus na pranýř; Roxana; Politické dějiny ďábla aj.

HLAVNÍ POSTAVY:

Robinson Corusoe - Angličan, původem z Yorku; velkou část svého života strávil jako trosečník na pustém ostrově, na kterém dokázal přežít; měl neklidnou krev, a tak nedokázal zůstat zabydlen delší dobu na jednom místě; byl velmi zručný, což se ukázalo především při jeho pobytu na ostrově; na začátku příliš nevěřil v boha a nemodlil se, avšak po několika letech pobytu na ostrově se stal silně věřícím
Pátek - Robinsonův věrný sluha i přítel; původně patřil ke kanibalům, byl zajat jiným kanibalským kmenem a hrozila mu smrt a Robinson ho vysvobodil a naučil svému způsobu života

OBSAH:

Toto knižní vydání je rozděleno do dvou částí:

  1. Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku (The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe, of York) - tu zde dále popisuji
  2. Další dobrodružství Robinsona Crusoe (The Farther Adventures of Robinson Crusoe) - líčí druhou a poslední část Robinsonova života

Už od mládí toužil Robinson Crusoe plavit se po mořích a stát se námořníkem, jeho rodiče mu v tom však bránili. Nakonec přece jen utekl z domu a dostal se na loď mířící do Londýna. Ta ztroskotala a posádka se jen stěží zachránila. Poté podnikl ještě několik dobrodružných výprav, jedna z nich skončila zajetím v Salé, ze kterého se mu podařilo uniknout a dostal se až do Brazílie. Tam si založil statek, na němž pěstoval cukrovou třtinu. I přes blahobyt mu scházelo dobrodružství, a tak se vydal do Afriky pro otroky. Jejich loď ale také ztroskotala a on se ocitl sám na neobydleném ostrově, jeho druhové utonuli.

V několika prvních dnech si myslel, že zemře. Pak zjistil, že na ostrově nežijí žádné nebezpečné šelmy, je osídlen pouze kozami, různými menšími zvířaty a velkým množstvím ptáků. Vrak lodi se ocitl hodně blízko pobřeží, proto si z něj Robinson mohl postupně odvézt spoustu životně důležitých věcí.

Během let se na ostrově zabydlel, vytvořil si dvě oplocená obydlí, která si postupně pohodlně zařizoval. Naučil se péci chleba, vypalovat hrnce, stavět čluny a vyrábět věci ze dřeva. Založil si stádo koz a z jejich mléka si dělal sýr a máslo.

Asi po dvaceti letech jeho trosečnictví přijeli na ostrov kanibalové, aby snědli své lidské zajatce. Robinson jednoho z nich zachránil, dal mu jméno Pátek a ten se od té doby stal jeho věrným sluhou.

O několik let později společně zachránili Pátkova otce a dalšího zajatce kanibalů, Španěla. Oba potom odjeli na jedné z kanibalských lodí pro své druhy a Robinson s Pátkem mezitím zachránili anglického kapitána před vzpourou na jeho lodi. Společně vzbouřenou posádku ovládli a na této lodi se Robinson po 28 letech pobytu na ostrově vrátil na pevninu.
Ostrov, který zatím osídlili Španělé, jezdil Robinson pravidelně navštěvovat.

JAZYK:

Text mi byl srozumitelný a souvětí, cizí slova, místopisné názvy a cizí jména mi nečinily potíže.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou je dokázat čtenářům, že i v situaci, jež vypadá zcela beznadějně, je podle autora možné odvahou a vlastním úsilím dosáhnout šance na přežití.

ZHODNOCENÍ:

Knížka se mi nakonec líbila. Z úplného začátku mě sice moc nebavila, ale s pokračujícím dějem jsem se do ní začetla a teď ji zařazuji ke svým oblíbeným.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janule P., 19.04.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­