ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (9)


JAZYKOVÝ PLÁN:

Literární druh - epika; žánr - román. Knihu jsem našel pouze ve slovenském vydání. Autor používá přímou řeč i popis (prostrědí, pracovních postupů...)

TÉMATICKÝ PLÁN:

Příběh a postavy i prostředí jsou smyšlené. Děj se odehrává v 17. století.
Hlavní postavy - Robinson Crusoe (Kreutznauer), Pátek
Prostředí - pustý ostrov uprostřed oceánu

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Dílo je psáno ich-formou, má jednu dějovou linii. Děj je chronologický. Kniha je napsána formou deníku.
Vlastnosti postav:
Robinson - vynalézavý, zručný, nadaný, chytrý, dokáže si poradit v každé situaci
Pátek - odvážný, věrný, za Robinsona by položil život

OBSAH:

Hlavním hrdinou je Angličan Robinson Crusoe. Ten se proti vůli rodičů vydává do světa hledat práci. Jeho snem je stát se námořníkem. Odplouvá s obchodníkem do Afriky udělat s domorodci výměnný obchod. Jejich loď však ztroskotá a Robinson se ocitá sám na neobydleném ostrově. Zpočátku propadne beznaději, ale vzápětí zišťuje, že stačí málo, aby mohl přežít. Díky své vynalézavosti si zhotovuje různé nástroje a zbraně, začíná chovat kozy a loví zvěř. Jednoho dne přicestují na ostrov kanibalové, před kterými zachraňuje domorodce Pátka, který mu dělá společnost a kterého učí. Postupem času dokonce vyrábí loď, na které by chtěl ostrov opustit. Po téměř třiceti letech odplouvají na anglické lodi poté, co jako protislužbu pomohou kapitánovi proti vzbouřencům.

CITÁT Z KNIHY:

-Dobre teda,- poznamenal Piatok,- vravíš, boh je taký mocný a taký veľký. A nie je taký mocný a taký silný ako diabol?
-Ale áno, Piatok, isteže je,- odvetil som,- boh je silnejší než diabol. Boh je nad diabolom. Preto sa modlíme k bohu, aby sme mohli diabla pošliapať, lebo iba tak dokážeme odolať pokušeniu a vzdorovať pekelným strelám.
-Ale ak je boh oveľa silný, oveľa mocný než diabol,- namietal Piatok,- prečo potom boh diabla nezabie, aby už nemože páchať zlo?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: FS, 03.04.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­