ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (9)


JAZYKOVÝ PLÁN:

Literární druh - epika; žánr - román. Knihu jsem našel pouze ve slovenském vydání. Autor používá přímou řeč i popis (prostrědí, pracovních postupů...)

TÉMATICKÝ PLÁN:

Příběh a postavy i prostředí jsou smyšlené. Děj se odehrává v 17. století.
Hlavní postavy - Robinson Crusoe (Kreutznauer), Pátek
Prostředí - pustý ostrov uprostřed oceánu

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Dílo je psáno ich-formou, má jednu dějovou linii. Děj je chronologický. Kniha je napsána formou deníku.
Vlastnosti postav:
Robinson - vynalézavý, zručný, nadaný, chytrý, dokáže si poradit v každé situaci
Pátek - odvážný, věrný, za Robinsona by položil život

OBSAH:

Hlavním hrdinou je Angličan Robinson Crusoe. Ten se proti vůli rodičů vydává do světa hledat práci. Jeho snem je stát se námořníkem. Odplouvá s obchodníkem do Afriky udělat s domorodci výměnný obchod. Jejich loď však ztroskotá a Robinson se ocitá sám na neobydleném ostrově. Zpočátku propadne beznaději, ale vzápětí zišťuje, že stačí málo, aby mohl přežít. Díky své vynalézavosti si zhotovuje různé nástroje a zbraně, začíná chovat kozy a loví zvěř. Jednoho dne přicestují na ostrov kanibalové, před kterými zachraňuje domorodce Pátka, který mu dělá společnost a kterého učí. Postupem času dokonce vyrábí loď, na které by chtěl ostrov opustit. Po téměř třiceti letech odplouvají na anglické lodi poté, co jako protislužbu pomohou kapitánovi proti vzbouřencům.

CITÁT Z KNIHY:

-Dobre teda,- poznamenal Piatok,- vravíš, boh je taký mocný a taký veľký. A nie je taký mocný a taký silný ako diabol?
-Ale áno, Piatok, isteže je,- odvetil som,- boh je silnejší než diabol. Boh je nad diabolom. Preto sa modlíme k bohu, aby sme mohli diabla pošliapať, lebo iba tak dokážeme odolať pokušeniu a vzdorovať pekelným strelám.
-Ale ak je boh oveľa silný, oveľa mocný než diabol,- namietal Piatok,- prečo potom boh diabla nezabie, aby už nemože páchať zlo?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: FS, 03.04.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)