ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Roxana (2)

Tato kniha je jakýmsi historickým románem, jelikož zaznamenává pravdivou historii jedné dámy, která byla ve svém životě vším možným, ale hlavně kurtizánou. Celý život ji doprovázela její služka a později pomocnice Amy.
Roxana nebylo pravé jméno dámy, o které kniha je, ovšem všechny přesnější jména lidí i míst autor schválně vynechal, aby si někdo nemohl domyslet, o kom kniha je. Celé dílo je v podstatě životopis Roxany, která se v Anglii provdala za pivovarníka, měla s ním pět dětí, avšak on ji opustil, a ona jako správná dáma nemohla pracovat a tak radši i s dětmi umírala hlady. Nakonec ji z té bídy vysvobodil její pan domácí, který se do mladé chudé nájemnice zamiloval a jakoby si ji vzal za ženu. Nemohl ovšem doslova, jelikož měl kdesi svou ženu, jež od něj odešla, stejně jako Roxana měla kdesi svého muže. Společně s Amy se zbavila svých dětí, které daly k příbuzným Roxanina manžela, a poté odjely s panem domácím do Francie.
Tam se Roxaně narodilo další dítě, jež pan domácí-klenotník zaopatřil, a dál se o něj nemuseli vůbec starat. Při nějaké ohavné příležitosti byl ovšem klenotník zavražděn a Roxaně, jako řádné vdově, projevovalo spoustu lidí čest. Nakonec to došlo tak daleko, že k ní přišel i sám kníže a za krátký čas se stala Roxana jeho milenkou. Vydržoval si ji tajně velmi dlouho a také mu dala syna. Ovšem po smrti jeho vlastní ženy ji odvrhl a tak se Roxana, teď už nestvůrně bohatá, prodírala žitím dál.
Díky jednomu holandskému obchodníkovi se jí podařilo dostat se i se svými penězi do bezpečí a ke všemu se do ní onen obchodník zamiloval a chtěl si ji vzít. To ona odmítla, ovšem vůbec se nezdráhala stát se jeho milenkou, protože zavedla teorii, že milenka vždy jen dostává, zatímco manželce se bere. Z tohoto poměru vznikl další syn, kterého oba dva zabezpečili a více se o něj nezajímali.
Odvržený obchodník se vrátil zpět do Paříže a Roxana odjela do Anglie, kde zahájila velmi bohabojný život, pořádala ve svém sídle různé večírky pro šlechtu a tam se jí také dostalo přezdívky Roxana díky jejímu tanečnímu umění a tureckému kostýmu. Podařilo se jí také stát se milenkou několika významných osob.
Po jedenácti letech ovšem zatoužila neřestného života zachovat, prodala všechny své věci a nemovitosti a společně s Amy se přestěhovala k jisté ženě do podnájmu. Tam se odehrávala další část jejího příběhu, jelikož jedna její dcera přišla na to, kdo je, avšak Roxana se nechtěla nechat poznat kvůli svému dřívějšímu životu, a tak se jí snažila všelijak odbýt.
Nakonec Roxanu našel její holandský obchodník, se kterým se rozešla před jedenácti lety a dohodl se s ní na svatbě. Ještě ke všemu jí pořídil titul lady v Anglii a hraběnka v Holandsku, kam si ji poté taky odvezl. Roxana tak byla nechutně bohatá, provdaná za úžasného člověka a ještě byla šlechtičnou. Až do konce života se však musela trápit, že vedla tak zkažený život. A to jen díky její kráse.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Roxana (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­