ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

   
­­­­

Roxana (2)

Tato kniha je jakýmsi historickým románem, jelikož zaznamenává pravdivou historii jedné dámy, která byla ve svém životě vším možným, ale hlavně kurtizánou. Celý život ji doprovázela její služka a později pomocnice Amy.
Roxana nebylo pravé jméno dámy, o které kniha je, ovšem všechny přesnější jména lidí i míst autor schválně vynechal, aby si někdo nemohl domyslet, o kom kniha je. Celé dílo je v podstatě životopis Roxany, která se v Anglii provdala za pivovarníka, měla s ním pět dětí, avšak on ji opustil, a ona jako správná dáma nemohla pracovat a tak radši i s dětmi umírala hlady. Nakonec ji z té bídy vysvobodil její pan domácí, který se do mladé chudé nájemnice zamiloval a jakoby si ji vzal za ženu. Nemohl ovšem doslova, jelikož měl kdesi svou ženu, jež od něj odešla, stejně jako Roxana měla kdesi svého muže. Společně s Amy se zbavila svých dětí, které daly k příbuzným Roxanina manžela, a poté odjely s panem domácím do Francie.
Tam se Roxaně narodilo další dítě, jež pan domácí-klenotník zaopatřil, a dál se o něj nemuseli vůbec starat. Při nějaké ohavné příležitosti byl ovšem klenotník zavražděn a Roxaně, jako řádné vdově, projevovalo spoustu lidí čest. Nakonec to došlo tak daleko, že k ní přišel i sám kníže a za krátký čas se stala Roxana jeho milenkou. Vydržoval si ji tajně velmi dlouho a také mu dala syna. Ovšem po smrti jeho vlastní ženy ji odvrhl a tak se Roxana, teď už nestvůrně bohatá, prodírala žitím dál.
Díky jednomu holandskému obchodníkovi se jí podařilo dostat se i se svými penězi do bezpečí a ke všemu se do ní onen obchodník zamiloval a chtěl si ji vzít. To ona odmítla, ovšem vůbec se nezdráhala stát se jeho milenkou, protože zavedla teorii, že milenka vždy jen dostává, zatímco manželce se bere. Z tohoto poměru vznikl další syn, kterého oba dva zabezpečili a více se o něj nezajímali.
Odvržený obchodník se vrátil zpět do Paříže a Roxana odjela do Anglie, kde zahájila velmi bohabojný život, pořádala ve svém sídle různé večírky pro šlechtu a tam se jí také dostalo přezdívky Roxana díky jejímu tanečnímu umění a tureckému kostýmu. Podařilo se jí také stát se milenkou několika významných osob.
Po jedenácti letech ovšem zatoužila neřestného života zachovat, prodala všechny své věci a nemovitosti a společně s Amy se přestěhovala k jisté ženě do podnájmu. Tam se odehrávala další část jejího příběhu, jelikož jedna její dcera přišla na to, kdo je, avšak Roxana se nechtěla nechat poznat kvůli svému dřívějšímu životu, a tak se jí snažila všelijak odbýt.
Nakonec Roxanu našel její holandský obchodník, se kterým se rozešla před jedenácti lety a dohodl se s ní na svatbě. Ještě ke všemu jí pořídil titul lady v Anglii a hraběnka v Holandsku, kam si ji poté taky odvezl. Roxana tak byla nechutně bohatá, provdaná za úžasného člověka a ještě byla šlechtičnou. Až do konce života se však musela trápit, že vedla tak zkažený život. A to jen díky její kráse.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Roxana (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)