ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Defoe Daniel (*asi 1660 - †24.04.1731)

­­­­

Robinson Crusoe (4)

Robinson Crusoe už od mládí toužil být mořeplavcem. Není tedy divu, že se ve svých 19ti letech nechal zlákat kamarádem na plavbu do Londýna. Na této plavbě byl však zajat do otroctví. Po deseti letech se mu podařilo uprchnout ještě s dalším otrokem Xurymem. Po dlouhé plavbě už neměli potraviny, tak se jich ujal kapitán námořní lodi, kterému Robinson prodal svého společníka Xuryho a stali se velmi dobrými přáteli. Loď ho dopravila do Brazílie, kde hospodařil na své farmě.
Po pár letech se vydal na plavbu do Guineje pro otroky. Na této plavbě však jeho loď ztroskotala a on jediný přežil a usadil se na opuštěném ostrově. Jejich loď však skončila blízko břehu, takže si mohl vyrobit vor a vynést odtamtud užitečné věci. Udělal si bezpečné obydlí, zasel si obilí, sušil si hrozinky, choval si kozy na maso, mléko, sýr a máslo. Jednoho dne tam přijeli kanibalové na své hody, Robinson však zachránil jednu z obětí a udělal si z něj společníka a sluhu. Pojmenoval ho Pátek, aby si pamatoval, že ho osvobodil v pátek, naučil ho svému jazyku a stali se nerozlučnými přáteli.
Jednoho dne tam zastaví anglická loď a vezme ho po 28 letech strávených na ostrově domů, do Anglie. Jeho rodiče jsou už po smrti, zbyly mu akorát dvě sestry a dva synovci. Robinson pak rozprodá své hospodářství v Brazílii, ožení se a má tři děti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Šujanová, 26.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daniel Defoe - Robinson Crusoe (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)