ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

   
­­­­

Malý princ (23)

Kniha spisovatele a letce Antoina de Saint-Exupéryho, která poprvé vyšla roku 1943, patří mezi padesátku nejprodávanějších na světě, a je rozhodně více než pohádkou. Ačkoli je řazena do dětské literatury, Malý princ skrývá podobenství, pro které si jej oblíbili především dospělí. Prostý příběh konfrontuje dnešní svět - jenž je řízen snahou o ovládání přírody, dominancí techniky, materialismem a egoistickými činy - s čistým pohledem dětského hrdiny. Ten nachází smysl v jiných věcech - v přátelství a lásce. Nachází je při svém putování po 7 planetách, při kterém se střetává dětský svět se světem "dospěláků".

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2014 (14. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le petit prince přeložil Richard Podaný. Počet stran: 93. ISBN: 978-80-00-03424-9.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

 • francouzský prozaik, publicista, letec; patří do meziválečné literatury, představitel realismu
 • šlechtický původ, studoval ve Švýcarsku a Paříži
 • odmalička se zajímal o letectví a psal básně
 • jmenován Rytířem Čestné legie
 • zahynul při průzkumném letu za 2. světové války
 • psal humanistické příběhy, čerpá z vlastní zkušenosti letce
 • příběhy prostoupeny filozofickými úvahami o smyslu života

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Pohádková alegorie jak pro děti, tak dospělé

HLAVNÍ POSTAVY:

pilot - hlavní postava knihy, vypravěč; rozumí si s malým princem
malý princ - imaginární postava z planety B 612; malý, blonďatý chlapeček; představuje nevinnost; zvídavý, snaží se porozumět světu; miluje západy slunce; rozkošně se směje
květina - pyšná, domýšlivá; skrývá své city; má prince ráda, ale pořád mu přikazuje, jak se o ni má starat
liška - chytrá; nechá se ochočit princem; učí ho přátelství
král - oblečen v purpuru a hermelínu, sedí na trůně a jeho plášť zakrývá celou planetu; chce všemu vládnout - říká, že vládne hvězdám, ty ale nikomu nepatří; jmenuje prince jako svého velvyslance
domýšlivec - chce být obdivován, ale na jeho planetě nikdo jiný není; slyší jenom chválu
pijan - zlomený, nešťastný a osamocený; pije, aby zapomněl, že pije
byznysmen - zaneprázdněn počítáním hvězd, myslí si totiž, že jsou jeho a považuje se tak za bohatého; přesný a dělá prý vážnou práci, na malého prince vůbec nemá čas
lampář - rozsvěcuje jedinou lamu na své planetě a ukazuje tak, kdy je noc a den, jeho planeta se však točí rychleji, a proto si nemůže odpočinout; je věrný svému příkazu
zeměpisec - myslí si, že je nejdůležitější na světě; tvoří mapy, ale nikdy neopustil svůj stůl, aby prozkoumal svoji planetu

DĚJOVÁ LINIE:

Autor tvoří knihu jako vzpomínku na setkání s malým princem, jenž výrazně ovlivnil jeho život.
Začíná vzpomínkou na dětství, kdy nakreslil zavřeného a otevřeného hroznýše. Dospělí však jeho kresbu vidí jako klobouk a zde začíná autorův první rozpor se světem dospělých. Vypravěč je zklamán a ztrácí motivaci ke kreslení. Místo toho se z něj stává pilot a cestuje po všech zemích.

Jednou ale havaruje v pusté Sahaře. Zde se náhodou setkává s malým princem. Ten po něm chce, aby mu nakreslil beránka. A po několika marných pokusech nakreslí pilot bedýnku a říká, že beránek je uvnitř. Malý princ je šťastný.
"Právě tak jsem si to představoval," říká.
Poté pilot rozmlouvá s princem, jenže ten nemá rád otázky; spíše je ten, co je klade (a když jednou nějakou položí, vždy se domáhá odpovědi) a někdy se sám o něčem rozpovídá.

Autor zjišťuje, že malý princ je z malinkaté planetky B 612, kde má dvě aktivní a jednu neaktivní sopku, které poctivě vymetá (i tu vyhaslou, protože člověk nikdy neví). Dále na jeho planetě rostou baobaby, které musí pravidelně vytrhávat, aby mu planetku nezničily (jak se stalo v případě lenocha). A také jednoho dne k němu přiletělo semínko, z něhož vyrostla květina. Ta je namyšlená a říká, že je jediná svého druhu. Princ se o ni stará, ale když vidí, že jí není nic vhod, rozhodne se svoji planetku opustit a vydat se do světa. Květina má však prince ráda a pláče, že odjíždí.

Princ se nejdříve vydal na okolní asteroidy. Na prvním bydlel král, jenž si z prince hned udělal poddaného. Pořád jen poroučí a říká, že jeho příkazy jsou rozumné. Chce si prince na své planetě udržet, aby měl komu vládnout. Ale ten z jeho planety odcestuje.

Na druhé planetě se setkává s domýšlivcem. Ten ho vítá jako svého obdivovatele. Chce, aby mu princ tleskal a za to pozvedává svůj klobouk. Princ se tím však za chvíli unaví a cestuje dále.

Setkává se s pijanem. Ten pije, aby zapomněl, že pije, protože se za to stydí. Zde je princova návštěva velmi krátká a smutná.

Na další planetě bydlí byznysmen. Ten pořád počítá a přepočítává hvězdy, o kterých si myslí, že jsou jeho. Je v tom velmi přesný, ale rovněž neustále zaneprázdněný. Princ mu vyčítá, že je tím velmi neužitečný a cestuje dál.

Čeká ho setkání s lampářem. Ten je věrný svému příkazu a neustále rozsvěcuje a zhasíná lampu, aby ukázal, že je den nebo noc. Nemá však ani chvíli odpočinku a ani na výzvu prince se nezastaví, přestože na jeho planetě nikdo jiný nežije.

Jako poslední princ přistane na větší planetě, kde žije zeměpisec. Je velmi učený a pořád vytváří nové mapy. O své planetě ale nic neví, protože není badatel, aby po ní cestoval a objevoval ji. Poradí princi jít na Zemi.

Zde se malý princ ocitne na Sahaře, kde narazí na hada. Had mluví trochu v hádankách, ale nabízí své služby, až je bude princ potřebovat. Potká také květinu, která mu řekne, jakým směrem jsou lidé.
Poté se princ ocitne v zahradě plné růží, což je stejný druh květiny jako na jeho planetě. Je z toho nešťastný, protože si myslel, že ta jeho je jediná svého druhu. Objeví se zde však liška a nechává se princem ochočit. Také mu vysvětluje, jaké je pravé přátelství a ukazuje mu, čím pro prince je jeho květina jedinečná.
Na své cestě se princ potká i s výhybkářem a obchodníkem, co prodává pilulky utišující žízeň, aby člověk ušetřil svůj čas.

A tak se příběh opět vrací na poušť za malým princem a letcem. Už jsou spolu na poušti 8. den a letci se pořád nepodařilo opravit letadlo. K tomu mu už došla pitná voda a bojí se, že na poušti zemře. Společně se vydávají hledat studnu, kterou nakonec opravdu naleznou a voda z ní je pro oba mnohem cennější tím, jak do jejího hledání zapojili i vlastní úsilí.
Dalšího dne se pilotovi konečně podaří opravit letadlo a vidí malého prince rozmlouvat s hadem. Malý princ se totiž ten den vrací zátky domů, potřebuj k tomu však, aby ho had uštkl a on se tak osvobodil ze svého těla. Je z toho smutný a chce po letci, aby se na to nedíval. Ten však jde s malým princem a naposledy spolu rozmlouvají. Na památku nakreslí princi náhubek, aby mu beránek nesnědl květinu, a na oplátku mu princ povídá: "Já budu na jedné z hvězd bydlet, budu se na jedné z nich smát, a až se podíváš v noci na oblohu, bude to pro tebe, jako by se smály všechny..."

Na závěr autor popisuje, že si koupil sadu pastelek a učí se znovu kreslit.

TÉMA:

Střet dospělého a dětského pohledu na svět

HLAVNÍ MYŠLENKY:

 • skrze postavy vystupující v knize autor kritizuje různé charakterové vlastnosti lidí-dospělých (pijanství, lakota, touha po moci, ...)
 • ukazuje nespokojenost s tehdejší společností
 • vyzdvihuje dětskou zvídavost, fantazii a bezprostřednost, s kterou vnímají svět
 • poukazuje na hodnotu přátelství, nutí k zamyšlení

JAZYK A STYL:

 • spisovný a jednoduchý jazyk, aby byl blízko i dětským čtenářům
 • časté zdrobněliny
 • přímá, nepřímá řeč, vnitřní monology letce
 • často použity jazykové prostředky jako metafora, personifikace, hyperbola, symboly... (liška = chytrá; růže = krásná; baobab = expanzivní a pustošivé zlo)

KOMPOZICE:

 • děj se vyvíjí chronologicky, ale autor na tyto událostí vzpomíná = retrospekce; ta je použita rovněž při vyprávění malého prince
 • ich-forma, ve vyprávění malého prince er-forma
 • 27 krátkých kapitol číslovaných římskými číslicemi
 • často proloženo kresbami autora

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Danny, 10.06.2016

­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (23)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­