ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­
Frana Sramek 1926

Český básník, prozaik, dramatik, příslušník generace buřičů - anarchista - se narodil 19. ledna 1877 v Sobotce a zemřel 1. července 1952 v Praze.

Jeho otec byl úředník. Dětství prožil v rodišti, kam se později vracel osobně i svou tvorbou. S rodiči se několikrát stěhoval: r.1882 do Zbirohu, r.1885 do Písku, kde prožil gymnaziální léta. Maturoval r.1896 v Roudnici. Roku 1899 nastoupil jako jednoroční dobrovolník vojenskou službu, která mu byla pro anarchistické postoje o rok prodloužena.

Nedokončil studia práv a věnoval se publicistice a literatuře. Od roku 1903 žil v Praze, stal se příslušníkem skupiny kolem S.K.Neumanna a aktivně působil v anarchistickém hnutí: redigoval časopis Práce (1905-6). V roce 1905 byl krátce vězněn za účast na studentských protimonarchistických akcích.

Za 1. světové války bojoval na ruské frontě, v Itálii a Rumunsku (Listy z fronty, 1956). Po krátké spolupráci s Neumannovým Červnem se sblížil s okruhem kolem Karla Čapka. Tvořil mimo literární hnutí, od poloviny 30. let se prakticky odmlčel, za okupace se zcela uzavřel do sebe.

DÍLO:

 • Sláva života (1903); básnická sbírka, motiv tuláků, lidí mimo společnost
 • Života bído, přec tě mám rád (1905); básnická sbírka reagující na první ruskou buržoazní revoluci 1905-7
 • Modrý a rudý (1906); sbírka básní, kritika militarismu
 • Stříbrný vítr (1910); román o hledání a bloudění mladého člověka

ŠRÁMEK A 1. SVĚTOVÁ VÁLKA:

Objevuje se u něj vitalismus (nový umělecký směr, původ od vita - latinsky život, oslava života, vychutnání si každé chvíle bytí).

 • Splav (1918); básnická sbírka oslavující život, přírodu a lásku
 • Léto (1915); román
 • Tělo (1919); román
 • Žasnoucí voják (1924); román

DALŠÍ DÍLA:

 • Měsíc nad řekou (1922); drama
 • Rány, růže (1945); básnická sbírka
 • Poslední básně (1953); básnická sbírka vracející se k jeho rodnému kraji

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 10.11.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Fráňa ŠrámekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­