ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Prvních jedenadvacet

Výbor z drobných prozaických prvotin Fráni Šrámka s motivy lásky k člověku a víry v život, vzdoru proti starému společenskému řádu a proti zotročování člověka vojnou. V tomto dvojím motivu nalézal Šrámek všechno to, čím trpěl a proti čemu se bouřil. Postavy jeho žen jsou tragické, ve vojenské službě viděl ponížení důstojnosti člověka a jeho zotročení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1956 (2. vydání). Doslov napsal Karel Krejčí. Počet stran: 194.

O SBÍRCE:

Jedná se o knihu drobných výstižných povídek, ve kterých básník podává svou životní filozofii.

Je nutné láskou k člověku překonat životní pesimistický cynismus, avšak nepřeceňovat svou vlastní důstojnost.
Jen v sobě musíme najít svého soudce a milostivce.
Není možné odbýt život jediným plivnutím, je potřeba zdvihnout jeho kult, účely svých dnešků i zítřků položit mimo sebe.
Je zapotřebí odhodit životní krotkost, pasivitu, plané teoretizování, naopak hledat radost života, nehloubat o vděčnosti nebo provinění.
Je třeba nutná víra v lepší lidi, kteří pokvetou podle zákonů své přirozenosti a neztratí nikdy i po sebevětším ponížení lásku k lidem.

Sociální cítění je zde patrné z barvitého líčení lidské bídy, jež ničí dítě, ženu i manželství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 29.09.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Prvních jedenadvacetMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­