ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Ještě zní

Sbírka básní Ještě zní (1933) je celá prostoupena erotikou, v čemž můžeme pozorovat jistou paralelnost se Šrámkovým románem Past. Má ale už hodně tlumený tón a zúžený básnický prostor. Do veršů proniká životní rezignace, hořkost, loučení...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Borový v Praze roku 1937 (2. vydání). Počet stran: 86.

OBSAH:

Většina básní této sbírky nezná již slunné pohody životní rozkoše. Fráňa Šrámek vzpomíná na světovou válku a zdá se mu, že voják je věčná bytost. Těžko uvěřit v trvalý mír, ve kterém by se vzpomínalo na války jako na dalekou minulost.

Teskně zde vyznívají básně milostných námětů. Zaznívá v nich rezignace stáří, které básník už trpce cítí. Zdá se mu, že bloudí světem otráveným hady. Syčí a trousí jed na vše, co měl rád. A když uslyšel píseň svého mládí, "já plakal popel, to vidět není, já šeptal slzy, to slyšet není."

Mládí nenávratně minulo. "Když všechny dálky zvou, jak nešel by se bít ten mladý - žerď viděl zlomenou, na puklý myslil štít ten starý."
Dříve mu zněly všechny struny, dnes zní místo nich jen rzivá, plechová korouhvička, ale přeci jen - ještě zní!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 29.09.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Ještě zníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­