ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Měsíc nad řekou (5)

Divadelní hra Fráni Šrámka z roku 1922 je považována za vrchol českého impresionistického dramatu.
Veselohra Měsíc nad řekou byla napsána za pouhých 6 týdnů a na scénu byla uvedena 1. 2. 1922 v režii Jaroslava Kvapila v Městském divadle na Vinohradech. Mezi touto hrou a oblíbeným Létem uplynulo několik let - proběhla a skončila válka, spisovatel získal zkušenosti a zmírnil své revoluční projevy. To se odrazilo i na dramatu, jež nezobrazuje jen u Šrámka typické mládí, ale také stáří plné rozumu nabytého životem. Hra se setkala s kladným ohlasem, o čemž svědčí i její opakované inscenace, byla hrána v divadlech po celé zemi (Brno, Plzeň, Opava, Ostrava).
Děj je zasazen do prostředí malého města, kde se má konat sraz abiturientů místního gymnázia. Paní Hlubinová chce společně se svou dcerou Slávkou před manželem tento sjezd zatajit: obávají se totiž toho, že by se mohl setkat se svými úspěšnějšími bývalými spolužáky, kteří by v něm mohli probudit lítost...
Příběh se odehrává v poválečné době, jeho čas se vyznačuje plynulostí, jednotlivé akty na sebe navazují. Dostředivá forma dramatu by neměla přesáhnout třicet hodin. Děj probíhá od sobotního letního dopoledne a končí několik minut po půlnoci. Prostor dramatu je jednotný, všechna 3 dějství se odehrávají na stejném místě, v tehdy venkovském městě Písku, kde Šrámek prožil část svého života, což se stalo inspirací pro tuto hru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2016 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 92. ISBN: 978-80-7483-057-0.

OBSAH:

Jan Hlubina byl kdysi primusem maloměstského gymnázia. Říkali mu "Orel", protože se těšil, že vylétne k vysokým cílům, které si určil. Bydlel se svým nejdůvěrnějším přítelem, spolužákem Josefem Roškotem, nedaleko zpívající řeky, jež je často nadchla k lyrickým a sentimentálním myšlenkám.

Hlubina se brzy oženil s prostou, praktickou ženou, která sice dobře hospodařila, ale tlumila manželovy orlí vzlety.

Zatímco z jeho spolužáků se stali úředníci, právníci a doktoři, Hlubina koupil maloměstské papírnictví, přičemž stále obýval byl, kde bydlel s Roškotem za svobodna.

Hlubina se marně snažil vyniknout v politice i umění, jeho román Měsíc nad řekou zůstal v rukopise v pražském nakladatelství a dostal se do rukou pouze Roškotovi, kterému byl věnován.

Hlubinova dcera Slávka dobře rozumí otcovým snahám po vyniknutí. Je jí už 27 let, když se otcovi spolužáci rozhodnou slavit jubileum. Paní Hlubinová i Slávka mají obavy, aby styk se šťastnějšími spolužáky nezjitřil opět otcovu bolest. Proto obratně vypudí Roškota, jenž se synem Villym přišli za Hlubinou.

Ale jejich obavy jsou zbytečné. Hlubina se již tak dalece spřátelil s osudem, že na schůzce pronesl přípitek, ve kterém odsuzoval "kulatá, barevná slovíčka", jimiž se opájí ztřeštěné mládí. Slávka, jež změnou otcových názorů na mládí k němu ztrácí své sympatie, se staví horlivě na stranu mládí.

Téhož večera, kdy jsou otec s matkou na jubilejní slavnosti, zavítá k ní Villy Roškot. Vypráví o sobě, o svých zkušenostech z války, která jím těžce otřásla. Při jeho vypravování prožívá Slávka vnitřní přerod. Vidí, že přestože otce odsoudila pro jeho odklon od průbojného mládí, sama už je podle ještě dětského Villyho střízlivá a rozšafná. Již i u ní mluví střízlivou řečí zralý věk...

Rodičové nejsou moc nadšeni, když najdou oba mladé lidi pospolu. Staří přátelé se proto div nepohádají. Slávka je ale zase usmíří - je jí však těžko u srdce, protože cítí, že její mládí nenávratně minulo a přišel čas pro střízlivé úvahy o budoucnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 27.10.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Měsíc nad řekou (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­