ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

   
­­­­

Ostrov velké lásky

  • divadelní hra z roku 1926
  • komedie o 3 dějstvích

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal nakladatel Otakar Štorch-Marien v roce 1926.

OBSAH:

Z filmové družiny, která má na osamělém ostrově v Atlantickém oceánu natáčet film Ostrov velké lásky, se oddělí na lodičce skupina herců, zabloudí v mlze a po dvoudenním bloudění zakotví na zdánlivě pustém ostrově. K jejich úžasu k nim přichází neznámý mladík Rogers, jeden z trojice mladých mužů, kteří tu volně žijí. Sděluje jim, že loď, jež zbloudilé hledala, prý již odplula... Mladíci jsou ochotni zachránit zbloudilé od smrti hladem, přijdou-li za nimi dvě mladé trosečnice, Dolly a hezká Mary. K velkému překvapení mužů ženy nejsou nijak ohromeny.

Když v noci ženy skutečně tajně odešly, jejich kolegové jsou rozhořčeni a trpce obviňují starého Browna, jenž svou ospalostí vše zavinil.
Vtom objevili koš s potravinami. Znají cenu tohoto daru...
Mezitím co v nich zápasí hrdost s hladem, obě ženy se vracejí, zakrývajíce rozpaky a popírajíce noční výlet. Avšak herec Olsen, který Dolly beznadějně miluje, slibuje pomstu mladým divochům, přestože se k dámám nechovali zcela jako vlci.

Mary, jež se zamilovala do Rogerse, prosí Olsena, aby ušetřil jeho život. Rogers zosnoval sice celé dobrodružství, ale při tom oběma ženami zdvořile opovrhuje, přenechávaje je svým druhům. Tito s překvapením pozorují, že jim ženy zneklidnily srdce přes všechnu nenávist a pohrdání, které jim chtěli ukázat.

Mezitím přišli trosečníci, seznamují se s nimi a dozvídají se, že pro ně připlula loď.
Filmový režisér Frank Rosmer chce přepracovat snímek tak, aby v něm byli i ti tři dobrodruzi. Rogers jej upoutá svým mužným zjevem i důsledným odmítáním lásky Mary. Rosmer však netuší, že filmovou osnovou prozradil skutečné city Mary.

Loď skutečně přijela a filmaři odchází. Ale Olsen nevyřídil ještě svou záležitost. Chce se s "vlky" bít a smýt tak domnělou potupu žen. Jenže Mary překazí souboj s Rogersem; chrání jej svým tělem a vyznává mu lásku. Marně ji Rogers odmítá. Opuštěn přáteli je bezmocně dívkou přitahován, až konečně se šťastným výkřikem odnáší blaženou na loď. Jeho bývalí přátelé se mu smějí, že ho snědla i bez vlčích zubů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 27.04.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Ostrov velké láskyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­