ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Křižovatky

Román Křižovatky (1913, nakladatelství Vilímek) chronologicky následoval hned po Stříbrném větru (1910), ve kterém hlavní hrdina dokázal zklamání v lásce a životní deziluzi překonat a román působil velmi optimisticky. Naopak v Křižovatkách zvolil autor výrazně odlišný přístup k životu a k lásce. Hlavní hrdinové se tu nedokáží vyrovnat se svým životním údělem a jeho marností. Celkové vyznění románu je tedy temné a pesimistické...
Ústředními postavami románu jsou Štěpánka Havlenová a Vilík Gabriel, který se již dříve objevil ve Šrámkových raných povídkách a v jedné z epizod Stříbrného větru. Jejich cesty se protnou až v závěru románu, avšak ani společně nedokáží naplnit svůj život láskou a štěstím, rozcházejí se proto a volí sebevraždu jako jedinou možnost vysvobození.
Titul díla symbolizuje křížení cest hlavních hrdinů s různými lidmi. Fráňa Šrámek zde dokázal znamenitě vykreslit vnitřní život hlavních postav, což je příznačné pro impresionismus.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1954 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 194.

OBSAH:

Štěpa Havlenová se vrací po 3 letech rušného života z Prahy k rodičům do venkovské jesínské školy, kde její otec pracuje jako učitel. Tam prožije své dětství i dívčí dospívání. Poté je již zaměstnána v Praze, účastní se ženského hnutí, pozná spisovatele Petra Harta, jenž je jejím osudem. Avšak jeho bouřlivá láska ji zakrátko vyčerpává, takže cítí pouze zoufalou vypotřebovanost a pustotu nitra. Jde proto domů na zotavenou a pak píše Hartovi dopis na rozloučenou (nestačí mu, je jím jen nesena, potřebuje jiný způsob lásky).

Po matčině smrti zůstává s otcem trvale doma. Seznámí se s mladým statkářem Vilíkem Gabrielem z nedalekého dvorce Zbořenců. Hoch náhle zanechá univerzitních studií a navrátí se ke svému podivínskému a tvrdému otci. Mládenec na sobě pociťuje kletbu rodového zatížení. Není schopen být cílevědomým mužem a pomýšlí na sebevraždu.

Na Zbořence přijede jeho sestřenice Pavla Borysová, dívka zchytralá a nevázaná. Rozvrátí manželství šafáře Vyklase, jenž z vášně k ní zavraždí svou tichou ženu. Pavla se chová tak bezohledně, že během její krátké návštěvy raní starého Gabriela mrtvice. Následně se provdá za inženýra Kramera, jenže její sňatek není šťastný. Kramer ji brzy začne nudit a Pavla mu prchne k Vilíkovi, kterému mezitím skonal otec. Kramer navštíví na Zbořencích svou uprchlou ženu, nicméně se jí nepomstí, jak měl zprvu v plánu. Znuděná Pavla shazuje i před Gabrielem masku a ukazuje se v pravé podobě jako "slepé, hluché, necitlivé, věčně nenasycené nic." Gabriel ji vyžene.

Nedlouho poté poznává Gabriel Štěpu Havlenovou, zasnoubí se s ní a jedou do Prahy, kde v dívce znovu ožijí vzpomínky na spisovatele Harta. Štěpa krutě zápasí s nově probuzenými city a marně hledá ochranu u svého snoubence. Gabriel pozoruje její rozpaky a uhýbá jí z cesty. Končí život pod koly jedoucího vlaku...

Štěpánčina láska k Hartlovi sice na chvilku opět vzplála, avšak brzy navždy skončila.

HLAVNÍ MYŠLENKY, MOTIVY:

V Křižovatkách můžeme spatřovat epicky ztvárněný krajní bod životní negace, se kterou musel zápasit mladý Šrámek a která se v pozdějších letech znovu ohlásila v románu Past. Ale motiv "prázdna", jenž silně mluví ze Štěpánčiny zpovědi o prvním citovém ztroskotání, provázel celou Šrámkovu generaci. Zápas kladu a záporu života se stupňuje a převahy zcela nabývá zápor. Celý román je potopen do temné, dusné atmosféry. Všechno živé, krásné, všechno milující jako by se muselo udusit, zahynout...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 29.09.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - KřižovatkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­