ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Stříbrný vítr (6)

  • lyrický generační román s autobiografickými prvky

Román zachycující atmosféru českého maloměsta před 1. světovou válkou. S pokrytectvím a měšťáckou morálkou zde svádí zápas citově bohatá mladá generace odmítající vžité konvence.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo: nakladatelství Československý spisovatel, edice Slunovrat, Praha, 1985
Ilustrátor: Jitka Kolínská
Publikace: č.5192
Počet stran: 328

PROSTŘEDÍ:

Maloměsto, doba autorova mládí

CITÁT Z KNIHY:

Po špičkách má se choditi kolem mládí, neboť tam, kde je skutečné, krásného života schopné mládí, tam se stále leží v bolestech; po špičkách chodit a ne řinčet železy. Mládí klesá a trpí, vstává a trpí. Spikli se proti mládí: zdraví se mrzačí, ranění se neobvazují a zbloudilým neukazuje se cesta... Ostatně, není to asi úplně správné, co jsem řekl. Mládí má zápasit, netřeba mu však zápas ztěžovat. Mládí má zápasit, snad má i krvácet z ran, padne-li, znova se vztyčovat, musí i leccos ztratit - jen dokud stále slyší z dálek svůj stříbrný vítr...

ÚVODEM:

Autorem knížky, kterou jsem si vybrala, je Fráňa Šrámek. Proč zrovna on - muž vězněný za své postoje, zatracovaný za své názory, šokující svými myšlenkami, odmítající autority státu, oslavující život a radost? Proč on?
Každý má své chyby, ale i na tom nejhorším člověku se najde alespoň špetka něčeho dobrého. Proč přehlížet někoho, kdo má sice odlišné, ale přesto zajímavé názory? Proč se vzdát od svého snu a naděje, proč dát sbohem svému "stříbrnému větru"?

Pojďme nalézt svůj stříbrný vítr!

OBSAH:

Hlavním hrdinou románu Stříbrný vítr je student Jan Ratkin, snílek, romantik a syn soudce. Janova matka onemocněla a výchovu syna vzal do rukou přísný otec. Jan měl matku velice rád, ovšem otce přímo nesnášel a často mezi nimi docházelo k hádkám. Na Ratkina měl veliký vliv jeho strýc Jiří a Jan se mu chtěl ve všem podobat. Velmi ho však zarmoutila zpráva, že se strýc zastřelil. Za nějaký čas odešel mladý Ratkin studovat na gymnázium, kde se seznámil se Staňkem - spolužákem z "mravně rozvrácené" rodiny. Učitelé ho neměli příliš v lásce, proto byl obviňován z mnoha věcí neprávem. Postupem doby si mladý Ratkin zvykl na studentský život. Jeho přáteli se stali o něco starší hoši - Valenta a Zach. Ratkin neměl rád hodiny náboženství. Toužil po opravdové lásce a velmi se tím trápil. Stále víc se odkláněl od náboženství, a to se projevovalo i v jeho životě. Vyhledával stále milostná dobrodružství a úplně zapomínal na rodiče a studium. Velice ho ovlivnilo vyloučení Zacha z gymnázia. Jako příčinu uvedl učitelský sbor mravní zkaženost. Na prázdniny jezdíval Ratkin vždy domů. Seznámil se tam s Aničkou - dcerou lékárníka, do níž se zamiloval. Poznal však, že vztah k Aničce pro ni nemá žádný význam, že ho nemá tudíž ani ráda. Sama mu to také řekla. Bylo to pro něho velice těžké, ale nakonec se s tím smířil. Byl připraven zápasit se životem a také zvítězit.

"Na tvůj hrob, Jene Ratkine včerejší a pošetilý!"

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou díla je zachycení "citové krize" dospívajícího studenta, jenž byl nepochopen okolím (jediný, kdo Jana chápal, byl mladý profesor Ramler, který rozuměl samotnému mládí), a snaha opustit všednost i nudu a vyniknout.

ZÁVĚREM:

V románu je zachyceno mnoho snů, pocitů a nadějí a stříbrný vítr má být jakýmsi symbolem věčného mládí. Objevují se zde prvky tajemna, drobné epizodky a mnohé detaily.
Co se týče knihy - musela jsem si některé pasáže pročítat vícekrát, s některými větami jsem měla potíže, abych jim porozuměla, často zde byly používány dvojsmysly. I přesto byla velice poutavá. Zaujaly mě také názory na mládí a lásku. Román je psán spisovným jazykem s autobiografickými prvky. Některým čtenářům může četba činit velké potíže, pro mě také nebyla nejlehčí.

Věčné mládí - to by si přál snad každý, ale čas zastavit nelze. Snad jen jedna rada - užít si život, dokud to jde. I na ošklivých věcech se mohou najít milé a hezké maličkosti, které potěší.

"Mládí je jako voda - plyne, utíká, ale nikdy úplně nezmizí." (R.W.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 02.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Stříbrný vítr (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)