ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Léto (3)

  • komedie o 3 dějstvích
  • hra měla premiéru 29. května 1915 v Národním divadle (režie Jaroslav Kvapil)

Lyrická komedie Léto je Šrámkovou první celovečerní hrou a zároveň jeho nejhranějším dramatem. Vznik Léta provázely menší problémy: Fráňa Šrámek tuto hru začal psát chvíli před vypuknutím 1. světové války, stihl však napsat jen 1. akt, ten druhý byl přerušen jeho narukováním na haličskou frontu. K dokončení práce se tak mohl vrátit až během zdravotní dovolené u rodičů roku 1915. Drama se mu pak podařilo dokončit během jediného týdne. Zážitky z války zasáhly do nálady hry. Zobrazil zde zamilovanost a život - v té době tak vzácné...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Modrý a rudý; Stříbrný vítr; Léto; Splav. Vydalo nakladatelství Lidové noviny v Praze roku 2000. Ediční příprava, komentáře a vysvětlivky obstaral Mojmír Otruba. Celkový počet stran: 597. ISBN: 80-7106-386-X.

OBSAH:

Redaktor Perout odjel se ženou na letní byt do svého rodného kraje. Nudu jednotvárného života zahání jejich vzdálený synovec Jeník Skalník. Bydlí na faře u svého strýce a dobrodince faráře Hory. Jeník je mladý vznětlivý gymnazista a básník, jenž se zamiloval do své mladé tety Peroutové. V dětinském nadšení jí slibuje maliny, jahody, vodní růže a zastává se jí proti manželovi s chlapeckou rytířskostí. Ve svém vzplanutí si tak vůbec nevšimne, jak vroucně jej miluje vesnická dívka Stáza, jeho kamarádka z dětství.

Jeník se odváží jít pro lekníny k hluboké tůni. Jen s přispěním Stázina otce je zachráněn. Sotva se vrátí, přichází na faru na návštěvu redaktor s chotí a s přítelem básníkem Chvojkou. Obřadný a upjatý Chvojka poznává v Jeníkovi nebezpečí - žárlí a zneklidněn vyznává paní Peroutové po tříleté známosti lásku.

Paní Peroutová uprchne s Chvojkou. Zdrceni jsou jak její manžel, tak Jeník, který ale na tetinku vzpomíná i nyní s vroucím nadšením. Pan farář má důvodné obavy, aby výbušný hoch neprovedl nějaký nerozvážný čin. Stáza však zachraňuje situaci. Jelikož se o Jeníka bojí, namluví mu, že má milence. Jeník jej chce přemoci, odchází se Stázou a krize je šťastně překonána.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 09.10.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Léto (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­