ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

   
­­­­

Života bído, přec tě mám rád

Šrámkova lyrická prvotina Života bído, přec tě mám rád (1905) byla napsána v duchu dekadence a anarchismu. Básník se staví proti věcem, jež mu vadí. V této subjektivní lyrice se s trochou ironie a sebeironie nevyhýbá hovorové češtině, lidové písni ani vulgarismům.
Najdeme tu motivy erotické deziluze, nálady skepse i marnosti. Hlavně se tu objevuje nová antisymbolistní poetika, a to obrazovým náznakem, věcností sdělení, přímým pojmenováním, užitím hovorového jazyka nebo právě vulgarismy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Ústřední studentské knihkupectví a nakladatelství v Praze roku 1924. Počet stran: 43.

OBSAH:

Básně z let 1900 - 1906 jsou rozděleny do dvou podstatně odlišných částí.

V prvním díle hovoří Fráňa Šrámek o své bolesti nad ztracenou láskou a ztraceným mládím, a to v předtuchách blízkého konce. Básníka bolí jeho životní neúspěchy. "Já se musím vínu přiznat, že jsem stále nešťastnější, že mám něco ve svém srdci jako ruce oznobené..."
Vzpomínky na ztracené štěstí se střídají s projevy zoufalství. "Pukají žíly, po všem je už, po všem, pít jen zbývá."

Ve druhém díle se dívá na ženu očima rozkošníka. I zde občas ale zazní hlubší sociální struna, když vzpomíná na smutný osud děvčat svedených velkoměstem.
Mnohé básně jsou vtipné popěvky a vzpomínky na vojenskou službu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 29.09.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Života bído, přec tě mám rádMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­