ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Stříbrný vítr (8)

Román Stříbrný vítr (1910) pojednává o mládí, touze po čisté lásce a o vzpurném chování patřícím k dospívání. Je považován za předěl ve Šrámkově tvorbě, jelikož v něm doznívá téma mládí, odvahy a aktivity. Dílo také předznamenává další Šrámkova díla, v nichž je dominantní snaha o harmonizování rozporů, touha po jednotě člověka se světem, přírodou a životem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Knižní klub v Praze roku 1997 (1. vydání tamtéž). Doslov napsal Jiří Janáček, ilustroval Franta Nedvěd. Počet stran: 284. ISBN: 80-7176-581-3.

OBSAH:

Jeník Ratkin je mladík příliš citlivý, vznětlivý a nepoddajný. Již v útlém věku má proto neustálé spory s otcem, jenž se marně namáhá jej násilím změnit. Chlapec přestane mu líbat ruku a sleduje s výsměchem otcovy zákroky. Velmi živé je jeho sociální cítění. Ujme se krutě zbitého spolužáka Malkuse a na gymnáziu se sblíží i se spolužákem Staňkem, jelikož je mu líto, že mu ve škole ubližují. Když však pozná jeho zpustlý domácí život a mravně rozvrácenou rodinu, přeruší s ním styky, neboť mu ruší krásné sny o životě. Ty mu úplně zničí již starší vdova Haurová, jež jej svádí k neřesti. Jenže Jeník neutone... Pohrdá smyslnou ženou, vzpomíná matčiných úzkostí, a když matka právě v této době těžce onemocní, zdá se mu, že ho nespravedlivý bůh vehnal do osidel hříchu, aby jej mohl s posměchem trestat. I lidé prý jsou špatní, lžou a nechali ho bloudit. Je se vším hotov, cítí konec, musí zemřít a je mu líto mladého života.

Pak ale v noci vycítí, že je matce lépe a vzdává horoucí dík někomu, kdo nedává zahynout. Z této vděčnosti se v něm rodí nová chuť k životu a osvobozuje se plně básní, ve které slibuje nápravu života.

Jeník pokračuje v gymnazijních studiích. Krásný obraz v sobě sice nosí, ale je přesvědčen, že krásně žít nelze. To "by musela býti slavnost nového vysvěcení školy a zpívající dívky přišly by sem k hochům, aby jim řekly, že od nich chtějí, aby byli silnými, krásnými a šlechetnými muži."
Když je Jeníkovi 18 let a je již v septimě, seznamuje ho přítel Zach celého nešťastného a zoufalého s pouličním děvčetem. Zach získal tu nemoc, pro niž odchází z ústavu a bloudícího Jeníka se tak ujímá mladý profesor Ramler, jenž rozumí mládí a jeho "stříbrnému větru", tomu mámivému slibování, krásnému poselství odněkud zdaleka, které je rozechvívá. Užaslého Ratkina přesvědčuje, že je potřeba zápasit, krvácet, leccos i ztratit a bíti se s osudem... Protože v tom je život.

Jeník prožívá svou poslední chlapeckou lásku. Je to divoká Anda Karasová, jež ale po jeho prvních dětinských projevech nápadně chladne. Zdá se jí směšný a hloupý, nabažila se ho napoprvé, neboť je nestálá, chvilková. Jeník odchází vztyčen. Naposledy v něm sice ještě zaplakalo chlapecké srdce, ale v této osudové chvíli zraje již v muže, jenž se nelekne bolesti, útrap a smutku, protože v tom je sláva života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 30.09.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Stříbrný vítr (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­