ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

   
­­­­

Kamení, srdce a oblaka

Povídková kniha z roku 1906, ve které se objevuje téma prostituce a je zde dokonce nastoleno i téma revoluce.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vyšlo vlastním nákladem v Praze roku 1906. Počet stran: 65.

OBSAH:

Jedná se o kratičké povídky ze života trpících, které jsou ostře sociálně vyhroceny.

Spisovatel

Maloměstská dívka z dobré měšťanské rodiny, jež měla kdysi známost se spisovatelem Hurtem, se jej táže, když se dozví o jeho bídě, ve které pomalu chřadne, zdali je alespoň slušně oblečen.

První krok

Matka bídou sedřená s mužem bez zaměstnání a s dítětem plačícím hlady se těžce odhodlává poslat dospělou dceru večer na ulici za výdělkem.

Strhali jí květy a ulámali halůzky

Učitelka, jež chtěla žít po svém a šla pevně svou cestou za svým životním cílem, končí život uštvaná v blázinci.

Housenka

Mrzák Dolín, jehož se jeho nevěrná mladá žena štítí jako housenky, zve k ní v návalu jakési čisté radosti jejího milence. Když pochopil nevhodnost svého jednání, spěchá vše vysvětlit, avšak klesá mrtev k zemi.

Naše věrné milování

Snivý a jemný Mařán se zamiloval do prosté, požitku chtivé a ohnivé Líny, které však nedostačuje. Když ji jednou pozval k sobě, Lína jde, ale cestou ochotně přijme pozvání k návštěvě od Mařánova přítele, jenž ji poté přemluví, aby dnes již za milencem nechodila. Mařán se raduje, že mu z cudné ostýchavosti nevyhověla.

Před bouří

V uhelném revíru se schyluje k sociálnímu zápasu. Zítra vybuchne nespokojenost. Vůdce hnutí, jenž sem právě přijel, potkává na opuštěném místě neznámého cizince, který jej nenápadně upozorní na tajné přípravy, jež mají hnutí v zárodku překazit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 29.09.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Kamení, srdce a oblakaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­