ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

   
­­­­

Past

Hlavní postava tohoto románu, Ladislav Samec, mladý student a nadějný básník, je tak trochu obdobou autorova hrdiny z díla Stříbrný vítr. Ladislav se vrací po maturitě domů, kde zjišťuje, že se chce jeho otec oženit s mladou paní Fárkovou, s níž měl kdysi milostný poměr i on sám. Když se o tom otec dozví, zruší svatbu a mezi ním a Ladislavem zůstala nenávist. Ladislav chtěl jít dál studovat, ale otec už u nechtěl nijak finančně pomáhat, a tak se dal na vojnu. Ladislavova sestra Anča nepřátelství mezi svým otcem a bratrem prohlubovala a zasazovala mu nové a nové rány. Svého muže, učitele Lojzíka, psychicky týrala a dohnala ho k sebevraždě. Ladislav svou rodinu moc nenavštěvoval a nepřijel k nim z vojny ani na vánoce. Místo toho jel ke svému kamarádovi Honzíkovi Krupkovi do Nebliz, kde se zamiloval do jeho sestry Jindřišky. Chtěl si kvůli ní vzít život. Ona se do roka vdala, ale on ji nepřestal milovat. Ladislav se po vojně dal k ochotníkům. Otec mu zemřel aniž by si stihli odpustit. Ladislav se stal po vzoru svého otce berním radou a oženil se s neteří svého učitele, Pavlínkou.
Příběh je zakončen setkáním Jeníka Krupky a Ladislava Samce po dvaceti letech, kdy vzpomínají na svá studentská léta a vypráví si, co se jim za uplynulé roky přihodilo a co se změnilo.

POSTAVY:

sestřenka Karla, Adolf Stocký, Maltschi, služebná Pepička, Ludvík Uzum, slečna Skalská, Lojzíkova sestra Marie, pan Hubička

VLASTNÍ NÁZOR:

Na tomto románě je zřetelně poznat, že ho Šrámek psal už v pokročilejším věku, protože je plný pesimismu a životního neštěstí. "Pastí" vlastně Šrámek myslel lásku jako takovou, nevidí v ní už nic romantického, ale spíš tragického, protože kvůli lásce v tomto románu jenom trpí.
F.X.Šalda o Šrámkově tvorbě napsal, že je jako nakládání meruněk – v mládí bylo jeho dílo "šťavnaté" a plné optimismu, na sklonku života už ale jen nakládal shnilé meruňky. Tato knížka potvrzuje Šaldovo přirovnání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 27.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - PastMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­