ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Tělo (2)

Prostý dějový rámec tvoří příběh mladé ženy, které mobilizace vzala muže a která se nedokáže vyrovnat se svojí samotou při čekání na muže, ohroženého v zákopech válečné fronty.
Román Tělo je jedním ze stěžejních děl Fráni Šrámka. V době svého vydání, nedlouho po první světové válce, měl velký ohlas u čtenářů i kritiky. Příběh na pozadí milostné problematiky mezi mužem a ženou i mezi světem kázně/rozumu a světem instinktu/smyslů líčí smyslové procitnutí dívky a její přerod v ženu zrovna ve chvíli, kdy vypukne 1. světová válka. V tomto smyslu je román oslavou tělesného světa ženy i vášnivým protestem tohoto světa proti válce, protestem platným jak po první, tak i po druhé světové válce.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1968 (8. vydání). Ilustroval Zdeněk Brdlík. Počet stran: 332.

OBSAH:

Máňa Švarcová, krásná dcera pražského holiče, zná jen jednu životní touhu: dobře se provdat, aby měla blahobytný a zajištěný život. Netouží po vědomostech nebo zaměstnání, nýbrž po volnosti a radostech. Proto se snaží, využívajíc zchytrale a vypočítavě svých vnad, k sobě trvale upoutat nějakého bohatého muže. A to se jí podaří - svým líbivým zevnějškem získá inženýra Koteru, jenž se s ní ožení, když jejich známost nezůstane bez následků. Kotera si zamiloval její tělo, duše přitom nehledaje - a tu by u ní ani nenašel...

Paní Máňa se brzy trápí nudou, protože nemá bez práce co dělat a ani si nenajde nějaké další užitečné rozptýlení. A tak z nedostatku jiné zábavy mate i nadále svou krásou hlavy ostatním mužům. Manžel ji miluje a ona jeho, mají spolu i hezké dítko, přesto ale zatouží po novém milostném dobrodružství. Zvědavost a lačnost tajného požitku vítězí nad manželskými závazky a Máňa se dá zlákat k návštěvě starého zhýralce Laška, o jehož záletnictví toho již mnoho slyšela. S živočišnými touhami lidského zvířátka žene se vášnivě a lehkomyslně do dobrodružství, jenže tu začíná její rozčarování. Vidí Laškovo stáří i rozpaky, stupňované nevítanou návštěvou klamaného manžela, a tak až náhoda ji zachraňuje. A pak konečně po mnohých flirtech začíná žít hlouběji a účelněji, učí se přímému, pravdivému a neúskočnému životu po mužově příkladě. Její zájmy se rozrůstají, život dostává praktický smysl.

Vtom ale přichází světová válka, která jí odnímá mravní oporu - svého muže. Kotera odchází, zatajuje vší silou bolestné předtuchy, jež se jej zmocňují. Máňa ví, že neumí být nešťastná, neumí čekat, ví, že je konec, odejde-li. Tělo ji bude opět pokoušet, klesne znovu na stupeň živočicha ovládaného pudy bez ohledu na mužovy strasti a útrapy...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 30.09.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Tělo (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­