ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šrámek Fráňa (*19.01.1877 - †01.07.1952)

­­­­

Plačící satyr

  • komedie o třech dějstvích
  • hra byla uvedena 15. ledna 1923 Městským divadlem na Královských Vinohradech v režii Karla Čapka

Radostná, rozverná, ale i melancholická lyrická komedie o touze po životě a po lásce tváří v tvář posledním věcem člověka.
Zámeček paní Lídy Setunské slouží jako letní vejminek stárnoucím spisovatelům. Jednoho léta tudy prolétne 16letá Ančka, jež vztahy mezi osazenstvem zámečku zamíchá a přítomné muže vyprovokuje k posledním tvůrčím i životním rozmachům...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Zátiší, knihy srdce i ducha v Praze roku 1923. Počet stran: 81.

OBSAH:

V jednom křídle zámečku mladé vdovy a klavírní umělkyně Lídy Setunské bydlí o prázdninách tři spisovatelé: Kalvach a Melita jsou staříci zapírající své stáří a po nejmladším, padesátiletém Zlochovi již dávno touží paní domácí. Do zámku přijede mladičká studentka Ančka, dcera zámecké hospodyně.

Svým příchodem způsobí dokonalý zmatek: Starý Kalvach se do ní zamiluje, když jej z rozmaru políbí, v Melitovi probudí vzpomínky z mládí a do Zlocha se jako naivní šestnáctileté děvče blouznivě zakouká - recituje jeho básně, žárlí na paní Setunskou, a když slyší o jeho náhlém odjezdu, vrhá se do rybníka. Zloch, jenž po celý život nosil v srdci paní Setunskou, odnáší dívku, kterou jakýsi mladý technik zachránil, a zahoří k ní pozdní láskou.

Kalvachova láska vzpruží jeho odumírající umění a vytvoří dílo nesmrtelné krásy. Jeho Smějící se satyr přijde na pražskou scénu jako umělecká událost. Avšak starého mistra raní mrtvice, když se doslechne o nehodě Ančky, a umírá se vzpomínkou na její polibek.

Paní Setunská, jež byla přesvědčena, že ji Zloch tajně miluje, poznává svůj omyl, vidouc Zlochovu lásku k Ančce. Jenže Ančka brzy vystřízliví ze svého dětského opojení. Poznává svůj omyl a navazuje známost se svým zachráncem, mladým technikem.

Zloch vidí osudovost svého stáří a zlomený odjíždí pryč.
Také paní Setunská bude v cizině hledat zapomenutí svého krásného životního snu. V jejím parku pláče dále kamenný satyr nad marností lásky, když mládí nenávratně pominulo...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 19.04.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fráňa Šrámek - Plačící satyrMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­