ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Krysař (34)

  • literární žánr: novela

Potulný krysař na žádost občanů očistil hanzovní město Hameln od krys. Když ale nedostal slíbenou odměnu, odvedl za trest jeho obyvatelům děti, aby z nich založil kolonii sedmihradských Sasů...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský s.r.o. v Praze roku 2022. Počet stran: 101. ISBN: 978-80-277-0474-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Viktor Dyk, žijící v rozmezí konce 19. století až do třicátých let 20. století, byl český básník, prozaik, dramatik a nacionalistický politik. V průběhu dob 1. světové války byl členem domácího odboje. Jeho knihy mají prvky především realismu, s občasnými mírnými prvky romantismu. Jeho nejznámějším dílem je hned po Krysařovi kniha Zmoudření Dona Quijota.

POPIS DĚJE:

Jednoho dne se v jednom hanzovním městě Hameln objeví krysař. Krysař je tajemný samotář, jehož účelem je vyhánět krysy. Vejde do města, aby si vydělal peníze za odehnání krys pomocí své magické píšťaly, jež dokáže omámit cokoliv živé.

V městě na něj však čeká něco, co do té doby nepoznal. Krysař se zamiluje do jedné krásné ženy Agnes, ta mu však obratem sděluje, že má milence Kristiána. Krysař je s tím obeznámen, avšak nebere Kristiána jako hrozbu.

Jakmile krysař vykoná svoji práci zbavení krys města, dojde do místní hospody za konšely města pro svoji odměnu. Konšelé města mu ji však odmítají zaplatit, jelikož si myslí, že by krysař k penězům přišel příliš snadno. Krysař je rozhněván a jakmile navíc ještě zjistí, že je Agnes těhotná s bývalým milencem Kristiánem, rozhodne se opustit město. Ale zabrání mu v tom jakýsi pocit, jenž ho táhne opět do hospody.

V hospodě na něj čeká normálně vypadající muž, po chvíli však zjišťuje, že se jedná o pomocníka ďábla, který mu nabízí věčný život, pokud bude škodit lidem pomocí své píšťaly, avšak krysař tuto nabídku razantně odmítá a opouští město. Láska jej však opět táhne zpátky.

Jakmile ale krysař vyjde do domu Agnes, kde stojí pouze její psychicky zhroucená matka, říkajíc různé verše o tom, jak Agnes odešla do země sedmihradské, zjišťuje, že se Agnes ze žalu rozhodla spáchat sebevraždu skokem do divoké řeky.

Smutný a zarmoucený krysař se rozhodne pomocí své píšťaly odvést všechny občany města na horu Köppel, kde se podle pověsti nachází vchod do zaslíbené země s názvem Sedmihradská říše. Spolu s omámenými občany města Hameln zde zemře s nadějí, že Agnes ještě někdy spatří na onom světě.

Ve městě se však najde osoba, která pískotu píšťaly dokáže odolat. Bude to prostý rybář Sepp Jörgen. Sepp Jörgen se rozhodne jako všichni ostatní ukončit svůj život plný nadávek a výsměchu od ostatních. V tom činu mu však zabrání novorozeně, na které cestou naráží. A poněvadž má Sepp Jörgen dobré srdce, tak uzná za vhodné postarat se o něj.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Krysař - krysař je osamělý a tajuplný samotář, jenž se potuluje po světě se svojí píšťalou; je si vědom moci své píšťaly, avšak nesnaží se ji zneužít; nikdy necítil žádné city, to se poprvé změnilo až tehdy, kdy poznal Agnes
Agnes - Agnes je prostá milující překrásná měšťanka; zajistí krysařovi místo k pobytu
Sepp Jörgen - prostý rybář, který vše pochopí až následujícího dne, ale má dobré srdce; lidé města Hameln jej však nemají moc v oblibě

ZAŘAZENÍ MÍSTNÍ A ČASOVÉ:

Děj se odehrává v německém městečku Hameln. Nejsem ale občanem tohoto města, tudíž nemohu s jistotou potvrdit, zda se město shoduje s popisem města v této knize.

Děj knihy má reálný základ podle jedné pověsti. Ta udává, že krysař navštívil město Hameln roku 1284. Pokud se tedy děj opravdu stal, můžeme s jistotou říct, že se udál v dobách vrcholného středověku.

CITÁT Z KNIHY:

"Píšťala padla z krysařových rukou. A jeho píšťala znamenala život. Zvuky její jako by ještě doznívaly v pádu: zvuky její vedly krysaře, jako vedly dav. "Ano," odpovídal krysař němé propasti. A také on hledal bránu. Tak odešel krysař a ostatní z Hameln, není však jisto, došli-li do země sedmihradské."

Důvod citace

Tuto část jsem citoval, jelikož mi přišla nejvíce poukazující na to, že se většina termínů v knize schovává za motivy pohádky. Kupříkladu v této situaci prezentuje země sedmihradská nebe: "Není však jisto, došli-li do země sedmihradské."

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Jakmile je člověk zklamán ze současného světa, dokáže s tím žít. Pokud však člověk ztratí vše, co měl, i vše, na čem mu záleželo, nemá důvod žít. A kdo nemá důvod žít, shledá jako jedinou možnost nežít.

ZHODNOCENÍ KNIHY:

Graficky

9.5/10

Slovní zhodnocení

Na knize se mi velice líbí fakt toho, že se kniha dá vnímat několika způsoby. Někteří lidé vnímají krysaře jako básníka a jeho píšťalu jako symbol poezie. Někdo zase vnímá krysaře jako hrdinu tragického, nikoliv romantického.
Kniha byla taktéž napínavá a nepředvídatelná až do samého konce. Knize bych vytknul jedině to, že se děj odehrává příliš rychle a kniha je tak dosti krátká, to však není zas tak podstatné.
Knihu bych ale jinak doporučil každému, kdo se rád utápí v hlubokých myšlenkách a zároveň jej zajímá česká literatura.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: M3lancholik, 09.06.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (34)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)