ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Krysař (8)

Do města Hameln je pozván krysař. V poklidu koná svou práci - vyhání krysy zvukem zázračné píšťaly. Když město zbaví krys, radní mu odmítnou zaplatit, prý je částka příliš vysoká a Krysař se ani neprokázal jménem. Krysař se touží pomstít, vyhubit celé město Hameln, ale zatím se ho rozhodne ušetřit kvůli Agnes, dívce, se kterou se seznámil a do níž se zamiloval. Krysař se rozhoduje, zda z Hameln odejít nebo ne, ale zůstává. Navštíví Agnes. Dívka je na pokraji zhroucení, její milenec Kristián se rozhodl pojistit si Angesinu lásku. Agnes s ním čeká dítě. Na Agnesino naléhání Krysař z Hameln odchází, ale slibuje návrat.
Než se stihne vrátit, rozhodne se Agnes "odejít" do Sedmihradské země, do níž údajně vede cesta skrz propast v hoře Koppel, ale o níž nikdo neví, zda skutečně existuje. Kolují pověsti, že tam neexistuje bolest a trápení. Agnes uvěří a na hoře se utopí. Po návratu do města se Krysař shání po své lásce, ale její matka, která z dceřina činu zešílela, mu řekne, co se Agnes rozhodla udělat. Se zlomeným srdcem a prázdnem v duši vezme Krysař svoji píšťalu a začne hrát, ne však tím tlumeným, jemným tónem, jako když vyháněl krysy, ale plných dechem co nejhlasitěji, jak jen toho byl schopen. Místo krys začnou Krysaře následovat všichni obyvatelé Hameln a nechávají se omámení vést na horu Koupel, do země Sedmihradské. Po jednom padají do propasti. Jako poslední i Krysař.
Jen jednoho člověka zvuk píšťaly nezasáhl. Byl jím rybář Sepp Jörgen, silný, pohledný, ale myslí zaostalý chlapec, jemuž všechny souvislosti docházejí až den poté. Děvčata z města se mu proto posmívala. Krysař se mu snažil pomoc, promlouval k němu o lásce, ale Seppovi slova v ten moment nedocházela. Tak tomu bylo i tenkrát - den po vylidnění města ho najednou také začnou vábit tóny píšťaly. Jde za nimi, ale cestou uslyší usedavý pláč malého dítěte. Vrátí se pro něj a bere ho s sebou na Koppel. Stojí nad propastí a chystá se následovat své spoluobčany. Ale stane se něco jiného - zvuk píšťaly je náhle přerušen pláčem dítěte! Sepp v tu chvíli nic nechápe, ale vzdá se údajného blahobytu a vrací se s dítkem v náruči z hory, aby hledal matku, ženu, která by dala malému napít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)