ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

   
­­­­

Krysař (31)

  • novela z roku 1915 (dokončena byla již v roce 1911, kdy začala časopisecky vycházet pod názvem Pravdivý příběh o krysaři v Lumíru; knižně vyšla až v roce 1915)
  • text Krysaře je rozčleněn do 26 poměrně krátkých kapitol, jež nemají žádný název - od sebe jsou vzájemně odlišeny pouze římskými číslicemi
  • začátek příběhu je otevřený; a ani konec novely není jasně uzavřen - je zde prostor pro čtenáře, aby si domysleli, co po skončení příběhu mohlo následovat
  • v prvních kapitolách je popisováno město Hammeln s jeho obyvateli; seznamujeme se s jednotlivými postavami a díky narůstajícímu počtu dialogů nebo monologů jednotlivých hrdinů příběhu narůstá i dramatičnost textu
  • kompozice knihy je chronologická a jednotlivé události jsou řazeny tak, jak šly za sebou v časové posloupnosti

Příběh vypráví o krysaři, muži v pestrobarevném kabátě, který přichází do města, aby jej s pomocí své kouzelné píšťaly zbavil krys, jejichž přítomnost místní obyvatele velmi sužuje. Za splnění této služby má být odměněn, avšak radní svůj slib nedodrží, čímž vyvolají u krysaře touhu po odplatě...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fortuna Libri v Praze roku 2016 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 128. ISBN: 978-80-7546-028-8.

DĚJ:

Do starého hanzovního města Hammeln přijde mladý krysař. Má tam dost práce, jelikož krysy už měšťany opravdu obtěžují. Sotva zapíská tlumeně na svou píšťalu, hrnou se k němu ze všech stran.

Krysař je duchem svobodný, ale tady ho upoutá láska ke sličné dívce Agnes. Pokusil se z města sice odejít, jenže srdce jej táhne zpátky.

V hostinci "U Žíznivého člověka" na něj čeká podivný host - magistr Faust. Ten mu radí, aby své srdce prodal ďáblu - bude pak mocný a šťastný jako on. Aby jej přesvědčil, provádí před ním Faust kouzla, která se ale daří jen v jeho fantazii. Faust krysaře nepřesvědčí, náhle zmizí a ďábel, umístěný na chrámovém chrliči, ho posílá zpět k Agnes.

Dívka je zlomena. Přiznává se, že se jí zmocnil po krysařově odchodu bývalý milenec Kristián. Krysař celý rozrušený odchází a Agnes se vrhá do řeky.

Krysař je z toho zdrcený. V zoufalství zaduje vší silou do své píšťalky. Kupodivu se k němu nyní místo krys začínají sbíhat měšťané... Kouzelnými zvuky se v nich probouzí čistá touha po lepším, krásnějším životě, jenž na ně čeká v daleké zemi sedmihradské. Podle místní pověsti do ní vede podzemní cesta dnem hrůzné propasti, jež se nachází na nedalekém vrchu Koppelu.

Krysařova píšťala jásá, touží a slibuje. S úsměvem a rozpjatou náručí měšťané mizí v propasti, do které se nakonec vrhá i sám krysař.

V liduprázdném městě zůstal jediný člověk - těžkopádný rybářský hoch Sepp Jörgen, jenž vše chápe opožděně. Až teprve teď uslyší hlas píšťaly. Chce se jako ostatní vydat za ní, když vtom zaslechne nářek opuštěného nemluvněte. Bere ho do náruče a spěchá s ním k propasti, která jej svádí a láká, nabízejíc mu lepší život.
Jenže dítě nezná snů o zemi zaslíbené, chce prostě žít tam, kde se narodilo - svým křikem ruší kouzlo a vrací Jörgena do střízlivé reality skutečného života, ač třeba drsného a svízelného.

Jörgen nad propastí poznává smysl i závaznost života a odchází hledat ženu, které by dítě - naději budoucnosti - svěřil...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 31.03.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (31)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)