ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Zmoudření Dona Quijota (4)

  • tragédie o pěti dějstvích

Drama Viktora Dyka inspirované známým románem španělského spisovatele Cervantese, jehož hlavními postavami jsou idealistický don Quijote a materialistický sluha Sancho Panza.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2011 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 91. ISBN: 978-80-87128-71-8.

OBSAH:

Hlavním hrdinou této tragédie je šlechtic Quijote, který se ve svém volném čase věnuje četbě historických a dobrodružných románů. Jeho život je velice nudný a prázdný, a proto se rozhodne jej změnit. Díky vlivu románů se rozhodne vydat do světa zažít dobrodružství, dobýt slávu a získat svou vysněnou milovanou paní Dulcineu z Tobosy.
Jeho přátelé, služební a příbuzní jsou zděšeni z jeho plánů.
Šlechtic Quijote jako správný rytíř by měl mít svého sluhu, a proto si najme místního sedláka Sancha Panzu a vydá se vyhledat paní Dulcineu z Tobosy.

Během své cesty zavítá do skal pohoří Sierry Moreny. Na jedné ze skal se setká s milencem, jehož zradila jeho milá. Žije jako zvíře, nesetkává se rád s lidmi a nenávidí pohled na jakoukoliv ženu.
V těsné blízkosti skály se setká šlechtic Quijote s dívkou, jež zradila svého milého. Šlechtic Quijote se zasadí o jejich lásku, která se naplní. Je dojat jejich láskou a poté pokračuje směrem k městu Tobosa. Bohužel narazí na tři podvodníky (dva muži a žena), kteří využijí jeho naivitu. Žena Dolores, lehká dívka, se vydává za Dulcineu z Tobosy. Naivní Quijote ji uvěří, jelikož je oslněn její krásou. Rozhodne se navštívit její město Tobosu, ale Dolores mu zakáže po tři roky toto město navštívit a během této doby musí vykonat mnoho hrdinských a dobrodružných činů. Don Quijote jí vše uvěří, je zcela okouzlen a je rozhodnut všechny útrapy překonat.
I přes počáteční podvod je Dolores zaujata jeho láskou a oddaností. Po odchodu dona Quijota probodne Dolores svého druha, který se ji snažil svést.

Poté se děj přesouvá do amfiteátru v Barceloně. Don Quijote se zde má utkat s rytířem, jenž odmítá uznat, že paní Dulcinea z Tobosy je nejspanilejší ženou (rytíř je ve skutečnosti jeho přítel magister, který se snaží o návrat dona Quijota domů). Jsou sjednány podmínky pro vítěze: pokud vyhraje don Quijote, tak rytíř uzná, že Dulcinea z Tobosy je nejspanilejší ženou. Pokud vyhraje rytíř, tak don Quijote odloží zbraně a navrátí se do svého sídla po dobu nejméně jednoho roku. Tento souboj sleduje i Dolores, která hodí do bojiště snítku vavřínu. Don Quijote se zahledí směrem k Dolores a zároveň jeho starý kůň klopýtne. Don Quijote je poražen a zhroutí se mu celý svět, protože není hoden své paní. Lidé postupně odcházejí a Dolores mizí s neznámým mužem. Don Quijote stojí se svým sluhou a též se svou prohrou na bojišti. Zhroutí se mu celý jeho vysněný zidealizovaný svět. Odchází zahanben domů a zde se skrývá před světem.

Jeho přítel, magister, se rozhodne navrátit dona Quijota do reality a tím ho zachránit. Podaří se mu sehnat pravou Dulcineu z Tobosy. Je to postarší selská žena. Don Quijote je ohromen skutečností a v tomto okamžiku zjišťuje, že žil pouze svými sny a představami. Usedne se sklopenou hlavou. Je mrtev.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 29.06.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Zmoudření Dona Quijota (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)