ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Krysař (analýza textu)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z edice ilustrovaných novel vydalo jako 1261. publikaci roku 1958 nakladatelství Československý spisovatel v Praze. Odpovědný redaktor Josef Rumler. Vytiskla tiskárna Orbis 01. Vyšlo v nákladu 15000 výtisků, vydání sedmé.

ANALÝZA:

Hlavní hrdina
Hlavní postavou knihy je krysař. Od začátku je představován čtenáři jako záhadná osoba zahalená rouškou tajemství. Jeho postavení je vážené, dokud jsou v okolí krysy. Po jejich odstranění - což je to, čím se krysař živí - mu ostatní jasně dávají najevo, že ho považují za spodinu. I když se přeci jenom obávají jeho podivuhodné moci, s jakou vládne nad krysami. Krysař je neodmyslitelně spjat se svou píšťalou, z níž pramení jeho moc. Nikdo jiný by na ni nedokázal správně zahrát.
Krysař nemá domov, putuje od města k městu, na místě se zdrží vždy jen tak dlouho, dokud se nevypořádá s krysami a s nimi odchází i on. Je to jakási paralela - krysař putuje od člověka k člověku, není to jen materiální postava, čistí krysy, které se usazují v našich srdcích. A přeci je to člověk, který ztratí či se vzdá svého "božského elementu" při osudovém setkání s Agnes, do které se zamiluje. Krysař je však z našeho světa a nepatří sem. Proto náhle zjišťuje, že se musí vzdát i své svobody, aby se stal "běžným člověkem". Na Agnes mu začne záležet a s tím přichází i odpovědnost a povinnosti, které musí přijmout.
Krysař je postava napůl zboštělá, je rozpolcená a rozkolísaná vnitřním neklidem, který pramení z rozporu jejího lidství a božství. Je to postava kladná, pomáhá lidem od krys, ale zároveň je i duševně očišťuje.

Motivy
Ústředním motivem knihy je lidská slabost-hamižnost a honba za vlastním prospěchem, která dochází trestu - celé město je vyčištěno nejenom od krys, ale i od lidí, kteří se krysami stali. Druhou nitkou příběhu je právě vnitřní rozpor krysaře a jeho vztah k Agnes. Třetím, nejméně důležitým, ale zajímavým motivem je rybář Jörgen, který je svázán svým pomalým vnímáním světa, trpí, ale je v nitru čistým a ryzím člověkem, který se živí tvrdou prací a jediným tvorem, se kterým komunikuje, je mu slavík. I toho však díky zlomyslnosti ostatních a vlastní bezradnosti a zoufalství zaškrtí vlastníma rukama.

Tendence
Literárním útvarem se jedná o román i přesto, že je příběh poměrně krátký. Věnuje se psychologickému rozboru vyděděného hrdiny. Tíhne k romantismu, bere si však i náměť "božího" trestu, který je typický spíše pro období baroka.

SYNTÉZA:

Krysař je knihou spojující několik stylů, kterou lze číst jako realistický příběh či ji číst v symbolické rovině jako autorovo poselství. Je to kniha čtivá, psaná zajímavým jazykem a pro mě osobně je knihou zásadního významu. Zpracoval jsem ji do podoby comicsu, ale přesto se mi zcela nepodařilo vystihnout její náboj, který z ní čiší.

ZDROJ:

Kniha byla vypůjčena z Městské knihovny v Praze. K rozboru mi posloužila četba knihy i zhlédnutí jejího zpracování v podobě fascinujícího a strhujícího loutkového filmu od výtvarníka Bárty.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Agupi, 11.04.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (analýza textu)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)