ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Krysař (14)

Příběh se odehrává ve městě Hammeln, kam zavítá krysař se svojí píšťalou. Setká se s mladou, krásnou a veselou dívkou Ágnes. Z jejich prvního setkání je zřejmé, že nepůjde jen tak o nějaké obyčejné setkání, které neponese následky. Hned první noc splynou v jedno tělo, i když Ágnes má milence. Dále se seznámíme s chudým rybářem Seppem Jörgem, který se usmívá a pláče až druhý den, a s Kristiánem, Ágnesiným milencem, jenž pocházel ze ctihodné rodiny a měl po strýci zdědit soukenický krám. Ten si však potrpěl na zálety, a proto měl Kristián strach, že o své dědictví přijde. Koppel je vrch u Hammeln, kam se obyvatelé tohoto města uchylují k nedělním procházkám. Toto místo ale neláká pouze je, ale i krysaře, který se naklání nad neméně slavnou propastí, která ho čímsi fascinuje. Nedaleko vrchu na louce pospává Sepp, kterého roztouženě pozorují dvě hammelnské dívky. Po jeho probuzení ale utečou. Nemohou být přece spatřeny s někým, jako je Sepp Jörgen. V noci, kdy Jörgen zírá do oken Lory a Kätchen, se u něj zastaví krysař a promlouvá na něj. Jörgen si ovšem toto vše uvědomí až druhý den. Krysař odchází a míří k Ágnes. V hostinci "U Žíznivého člověka" se scházeli všichni občané. I krysař sem zavítal. Rozhodl se využít návštěvy konšelů a požádat o svoji mzdu za provedení služeb, tj. odvedení krys z města. Ti mu ji však odmítli vydat, a to neměli dělat. Krysař mohl město zničit, ale kvůli Ágnes to neudělal. Oba konšelé měli této noci prapodivné sny. Oba dostali vynikající zakázku, ale při jejím dokončení se společně s tovaryši dožadoval své mzdy také krysař. Vysmíval se jim a oči mu svítily jako ďáblu. Oba se probouzeli a tuto nekonečnou noc už pouze probděli. Ani krysař této noci nemohl spát. Stále sledoval spící Ágnes a něco ho k ní poutalo. Snad láska. Ale tato myšlenka se krysaři zdála absurdní a směšná. Za ranního rozbřesku odešel. Jdoucí po městě potkal Kristiána. Stáli proti sobě. Podali si ruce a Kristián začal rozprávat, co ještě krysař ve městě chce. On mu odpověděl, že stále cítí krysy. Kristián se zdál být velmi jízlivý. Krysař odešel a Kristián se odebral k Ágnes. Krysař odešel z města. Při jeho návratu si krysař uvědomil, jak se ho toto město zmocňuje a nutí ho, aby se vracel. Po několika dnech se vydal opět do hostince. Setkal se tam s cizincem. Snad s vyslancem ďáblovým, Faustus bylo jméno jeho. Ten mu namlouval různé věci, kterým měl krysař zřejmě podlehnout, ale nepovedlo se a zmizel tak rychle, jako se objevil. Krysař odešel za Ágnes. Ta na něj čekala, byla však celá pobledlá, smutná a unavená. Musela krysařovi oznámit, že i přestože Kristiána nemiluje, stalo se to, že s ním čeká dítě. Nabádala ho, aby odešel, ale on nemohl. Ágnes miluje a musí ji vidět neustále.
Ágnes odešla (než si vzít Kristiána, raději se zabije) a matka se ji snažila hledat. Hledala ji po celém městě. Skončila u Kristiána, a když zjistila, že ani tam není, propukla v bláznivý smích a utekla domů. Tam ji našel krysař stát šíleně se smějící. Ptal se po Ágnes. Matka mu se smíchem odpověděla, že šla na Koppel. Krysař si myslel, že je všechno ztracené a silou zapískal na svoji píšťalu, ne kvůli krysám, ale kvůli Ágnes, která to po něm při jejich prvním setkání chtěla. Krysař šel a pískal. Všichni obyvatelé Hammeln šli s ním, přestali pracovat, vše nechali tak, jak bylo a prostě šli. Krysařova myšlenka je vedla k tomu, že jdou za lepším. Všichni byli jako zhypnotizovaní. Došli k propasti. Všichni se chtěli dostat do země sedmihradské, a proto museli do propasti. Patetické. Jediný Sepp Jörgen nechápal. Krysař pískal a zástup najednou řídnul. Píšťala byla pro krysaře životem. Když dohrál, odešel do sedmihradské země za ostatními a hlavně za Ágnes. Druhý den si Sepp uvědomil, co vlastně viděl a co se stalo. Vydal se do Hammeln. To zelo prázdnotou. Sepp našel jenom v kostele nemluvně. Plakalo. Rozhodl se odejít za ostatními. Propast ho lákala. Byl jako omámený, ale dítě stále plakalo. Sepp si uvědomil, že dítě neví nic o zemi sedmihradské a rozhodl se odejít a najít dítěti matku a sobě ženu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha má velmi poutavý a tajemný děj. Poutala mě svoji neobvyklostí. Je to nádherný příběh o velmi nešťastné lásce. Krysařova láska k Ágnes byla kouzelná, ale nechápu, proč si ji krysař nechtěl přiznat a uvědomil si ji, až bylo pozdě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 29.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)