ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

   
­­­­

Krysař (33)

 • literární žánr: novela

Krysař je ahasverský poutník. Jde se svou kouzelnou píšťalou od města k městu a vyhání krysy. Jeho kouzelná píšťala má ďábelskou moc. Vládne nejen krysám, ale může ovládat i lidi. Povolání krysaře a jeho moc jej vydělují z lidského společenství. Krysař je osamělý individualista, nespoutaný ani vztahem k domovu, ani k lidem. Vše, čím je, je ukryto v jeho píšťale, to ona je synonymem jeho bytí...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2011 (3. vydání tamtéž). Ilustroval Jiří Barta. Počet stran: 78. ISBN: 978-80-7287-157-5.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Viktor Dyk byl český básník, prozaik, dramatik, publicista a nacionalistický politik. Žil na přelomu 19. a 20. století. V mládí byl představitelem tzv. anarchistických buřičů (později nacionalisticky orientovaný autor).

Narodil se v Pšovce u Mělníka. Navštěvoval pražské gymnázium, kde byl jedním z jeho učitelů Alois Jirásek (Staré pověsti české). Poté studoval na právnické fakultě Univerzity Karlovy. Právu se však nikdy profesně nevěnoval, věnoval se hlavně novinařině a spisovatelství. Působil v časopisech Lumír, Samostatnost a Vlajka.

První neúspěšně kandidoval do Říšské rady. Podařilo se mu však získat křeslo v parlamentu za národní demokracii, na jejímž založení se on sám podílel. Byl orientován pravicově a nacionalisticky. Odpůrce politiky T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Vášnivý hráč šachu.

Zemřel při koupání v Jaderském moři. Svou vlastní smrt "předpověděl" v básní Soumrak (u) moře ze sbírky Devátá vlna.

Věnoval se hlavně satiře. V mládí se v jeho díle objevuje skepse typická pro anarchistické buřiče. Jeho raná tvorba je spojována s časopisem Moderní revue (Stanislav Kostka Neuman, Karel Hlaváček).

UMĚLECKÝ SLOH:

Anarchističtí buřiči byla literární skupina prvních dvou desetiletí 20. století. Druhou skupinou byli autoři Almanachu. Vůdčí obou skupin byl Stanislav Kostka Neumann. V dílech se objevuje touha po osvobození člověka, uvolnění pout sociální nespravedlnosti, konvencí a předsudků. Zbavili se přílišné mnohoznačnosti.

Znaky anarchistických buřičů

 • antimilitarismus
 • antiklerikalismus
 • erotika
 • ztroskotání
 • odpor vůči českému maloměšťáctví

STRUČNÝ DĚJ:

Do města Hammeln přijede krysař. Má za úkol vyhnat krysy z města, k čemuž použije svou kouzelnou píšťalu. Za odměnu má dostat 100 rýnských. Zamiluje se však do Ágnes, která mu lásku opětuje, ale je již těhotná s Dlouhým Kristiánem. Krysaři není po vykonání úkolu dána odměna, proto naštvaný odejde a je rozhodnutý se pomstít. (Konšelé tvrdí, že nemůže prokázat identitu.)

Když se vrací od vedení města, tak ho něco začne táhnout do podivného hostince, kde se seznámí s Faustem z Wittenberka, jenž údajně pracuje pro ďábla. Ten mu vysvětluje, že s píšťalou by mohly dělat mnohem více, než jen vyhánět krysy.

Ágnes řekne krysaři o dítěti a pak skočí ze skály. Krysaře to položí na kolena a všechny obyvatele pomocí flétny dovede ke skále a nechá je skočit dolů. Jediný, kdo přežije, je zpomalený Sepp Jörgen, který zachraňuje malé dítě.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě příjemně překvapila. Děj měl rychlý spád a zápletka byla neobvykle zajímavá.

POZNÁMKY:

 • Jörgen symbolizuje prostého člověka, který má těžký život, protože se mu všichni smějí; jeho zpomalenost je však jeho ochranou před krysařovou píšťalou
 • propast na vrchu Köppel je bránou do Sedmihradska - to je země, o níž kolují pověsti jako o místě bez utrpení, bolesti a neštěstí
 • místo: Hammeln, Německo - vrch Köppel
 • jazyk: spisovný; holé věty, archaické výrazy; er-forma
 • chronologický děj

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 27.08.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (33)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­