ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Krysař (10)

Snad každý zná příběh o krysaři, který odvede krysy z Hameln, města nevděčníků. Zahráním na svou píšťalu krysy zmámí a vede je k řece, kde se utopí. Město mu ovšem odmítá za jeho zásluhu zaplatit. Ano, to je základ celého příběhu.
Další postava je Faust, kterého krysař potká v hospodě. Ten krysaři radí a přemlouvá ho, aby se upsal ďáblu, láká ho šťastným životem a bohatstvím. Krysař ale jeho návrh zamítá.
Důležitější roli sehraje Agnes, dívka, do níž se krysař zamiluje. Ta ale krysaři po čase oznámí, že čeká dítě s jiným mužem jménem Kristián. Jejich vztah tím pro krysaře končí, trápí se a je sám se sebou. Ani Agnes nežije klidně, žal ji dovede až k sebevraždě. Krysař už nemá zábran a na svou píšťalu zapíská tak silně, že se po jeho stopách vydá celé město, které končí v zemi sedmihradské stejně jako Agnes. Do propasti za ošálenými obyvateli města nakonec vstupuje i sám krysař.
Tento příběh se ovšem téměř vůbec netýká jediných dvou postav z města. Zvuk píšťaly zaslechne a zaujme i směšného rybáře Seppa, ale až o den později a navíc ho přebije pláč dítěte, kterému se blázen vydá hledat matku a pískot ignoruje.

VÝPISKY:

 1. - Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař... Hleděl na ni svýma temnýma, pátravýma očima.
  - "Krysaři," zašeptala Agnes chlácholivě a prosebně. Ticho bylo porušeno; čar a kouzel zmizelo. Krysař vracel se ze svého smělého letuna krotkou půdu města Hameln. Usmíval se v návratu.

  První část čtenáře schoulí, tak nějak se dostane do šedé nálady nepříjemných zvěstí. Já nečekala nic dobrého, člověk bez identity je jako člověk bez svědomí a soucitu. A druhá část je překvapivě láskyplná, jako by šlo o příběh úplně jiné postavy. Láska, úsměv, poletování...

 2. Na hoře Koppel, pravda, je také les. Ale jak zasmušilý je sosnový les, srovnáte-li jej s dubovým! A s dubovým lesem za jarního rána, svěžím, živým, uklidňujícím! A ve větvích starých dubů i v mlází dubovém rozezpívalo se tisíce ptáků.

  Viktor Dyk má krásný styl psaní. Jeho hříčky se slovy a melodií se mi zamlouvají, protože zní moc pěkně, text nepřehlédnutelně ozvláštňují, ale přitom jsou jednoduché a srozumitelné. Mám ráda zajímavý text, který nepřebíjí příběh a podstatu popisované věci.

 3. Sepp Jörgen vyšel s dítětem na ulici. Bolest a touha pudily ho na horu Koppel... za ostatními... za krysařem. Stoupal se svým břemenem rychle. Jako ten, kdo ví, ze shodí je záhy. Neohlédl se po opuštěném Hameln. Co bylo mu po městě, jež nedalo mu než rány a smích? Také srdce Jörgenovo snilo kdysi o zemi sedmihradské. Také jeho srdce snilo o jiném životě. A ten se zdál být na dosah ruky.

  Tady se ve mně všechno sevřelo. Knížku jsem držela pevně v ruce a čekala na chvíli, kdy se Jörgen probere a postará se o sebe i o dítě. Věděla jsem, jak málo řádků zbývá do konce příběhu, myslela jsem, že tohle je definitivní, že Jörgen už se neotočí. Takže napětí bylo dost.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Jednoduchý, čtivý, strhující a stručný příběh. To je můj styl. Má myšlenku, hlavu a patu. Tady je odkaz například na chování zoufalých lidí, nevděk, milostný románek, pokoru a pomstu. Knížka je přečtená za večer, ale něco ve mně nechala, chvíli jsem jen tak seděla a zapomněla na to, co se děje kolem.

Proč Dykův Krysař?
Na četbu mám příliš málo času, spíš mu věnuji prázdné místo v diáři. Takže když už něco začnu číst, nesmí to být moc dlouhé a komplikované, abych se v příběhu neztratila. Doporučená četba je holt doporučená četba, něco jsem si vybrat musela a Krysař se mi zamlouval.

Komu Krysaře?
Určitě čtenářům jako jsem já, ale rozhodně neurazí ani ty, kteří literaturu rádi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišel, 15.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­