ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Krysař (2)

Do hanzovního města Hameln přichází krysař, aby svou píšťalou zbavil město krys. Potkává Agnes a zamiluje se do ní. Poté, co mu konšelé odmítnou vyplatit slíbenou odměnu za vyhnání krys z města, se chce pomstít, ale kvůli Agnes se pomsty vzdá. Později se mu Agnes přiznává, že čeká dítě se svým milencem Kristiánem. Agnes odchází na horu Koppel, o které se vypráví, že skrz její propast se dá dostat do kouzelné Země sedmihradské. Když se to dozvídá krysař, nemá už důvod proč ušetřit obyvatele Hameln, a proto odchází za Agnes na horu Koppel a hraje na svou píšťalu tak silně, že všichni obyvatelé města následují zvuk jeho píšťaly až do propasti. Jediní dva lidé z celého města Hameln přežijí – jsou to hlupák Sepp Jörgen a nemluvně, tedy dva lidé, kteří za zkaženost města nemohou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Viktor Dyk čerpal inspiraci pro svou novelu ze staroněmecké pověsti z 13. století. Jeho dílo je – co do počtu stran - skromné, ale obsahem a hloubkou se vyrovná mnohem rozsáhlejším prózám. Do Hameln, města počestných občanů, přichází Krysař, podezřelý cizinec bez minulosti, který ale jako jediný dokáže zbavit město nepříjemného problému, zbavit jej krys. Ale největším problémem města Hameln nejsou krysy, ale občané sami, jejich pokrytectví, falešná morálka, povrchnost a touha po penězích a prospěchu. Krysař, který už prošel nejedním městem, vidí všechnu tu prohnilost, ale co je mu do toho? Chce jen splnit svůj úkol a po obdržení odměny se vydat znovu na svou nekonečnou cestu, ale v odchodu mu brání dvě věci – neochota Hamelnských k vyplacení slíbené odměny a láska k Agnes, cit pro něj úplně nový a záhadný. Nezavrhne svou milou ani když se mu svěří se svým tajemstvím – čeká dítě s jiným – ale Agnes sama neunese svůj hřích a odchází na horu Koppel. Pro Krysaře tím vše ztrácí smysl, odchází na horu Koppel za Agnes a za zvukem jeho píšťaly jdou všichni hamelnští občané, kromě nemluvněte a Seppa Jörgena.
Někteří recenzenti tvrdí, že tímto závěrem Dyk skoncoval se všemi, co měli rozum a dal tak možnost vzniknout zcela nové společnosti. S tímto názorem si dovolím nesouhlasit, ústředním motivem totiž podle mě není popření rozumu, ale ztráta iluzí. Proto byli zachráněni Jörgen a nemluvně, protože těm jediným ještě zůstaly sny, ostatní občané už zapomněli, jaké je to snít a toužit. Proto neodolali krysařově píšťale, protože vyvolávala příjemné vzpomínky, staré sny a lákala vidinou šťastnějšího života. Přesto nemůžeme říct, co přesně znělo krysařovou píšťalou, protože každý z nás má jiné sny a touží po něčem jiném.
Četba této knihy nutí k zamyšlení nad tím, po čem vlastně toužíme, ale neobsahuje návod k vyluštění této hádanky. Každý totiž musí přijít sám na to, co je pro něj oním vábivým zvukem krysařovy píšťaly, za kterým by šel až do propasti.

CITÁT Z KNIHY:

"Mohl bych zahubiti Hameln. Mohl bych zničiti Frosche a Strumma. Mohl bych učiniti, že by nezůstalo živé bytosti v opuštěných městských zdech. To všechno mohl bych učiniti. Nechce se mi...
Bůh žádal deset spravedlivých, aby ušetřil Sodomu a Gomoru. Chci býti skromnější boha.
Stačí mi jedna žena.
Ušetřím Hameln pro tebe, Agnes"

"Stalo se... Nemohu za to. Nemám ho ráda; cítím, že ho nemám ráda. A přece se to stalo."
A slabá Agnes nabyla náhle sil k prudkému a vášnivému výkřiku: "Zab mne, zab mne! Nechci jeho dítě! Nechci je, nechci je!"
Vztyčila se napolo na loži, svírajíc ruku krysařovu, jako jí svírá tonoucí. Krysař sebou ani nepohnul při krutých slovech Agnes. Stál jako socha, jako přízrak. Ale jeho srdce sežehl mráz jediné vteřiny. Nezbyla v něm nežli krutá bolest.
"Zab mne," opakovala Agnes.
Pak klesla opět na lože. Bezvládná ležela na ně, s uštvanýma očima toho, jenž dlouho marně hledal cestu a nemá již sil dále ji hledati.
A krysař skláněl se nad Agnes nepohnutý a chmurný. Chtěl promluvit, nemohl však; chtěl odejít, a nedovedl. Chtěl odvrátit zrak, a nebylo lze ho odloučiti od propasti této zoufalosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 09.06.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)