ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.05
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Sepp Jörgen (literární postava)

  • přímá i nepřímá charakteristika Seppa Jörgena, jedné z postav Dykovy novely Krysař

Rybář Sepp Jörgen bydlil poblíž soutoku Vesery s Havolou. Měl malý chudý domek a vedl dosti ubohý život. Byl to dobrý, ale těžkopádný hoch. Byl statné postavy, měl rostlé svaly. Nebyl ani ošklivý a hlavně měl dobré, ale trošku pošetilé srdce. Mnoho věcí, které se mu během života staly, však zapomínal.

Lidé v městečku Hameln, poblíž kterého bydlel, se mu posmívali. Říkali, že se usmívá a pláče až příštího dne. A on to věděl, ale nic s tím nemohl dělat.

Co se týče rybaření, byl velmi trpělivý. Čekal odevzdaně, málokdy se ale dočkal. Neztrácel ovšem trpělivost. A měl zvláštní osud.
Jeho jediným přítelem, kterého měl, byl drozd v klícce, jehož úzkostlivě ošetřoval.

Jednoho dne ležel Sepp Jörgen na louce poblíž své chaty a spal. K jeho chatě tehdy zabloudila dvě děvčata z Hameln (Lora a Kätchen). Dívky pobíhaly okolo a smály se. Rybář je zaujal. Dívaly se mu do tváře. On jen těžce oddechoval. Velmi se jim líbil. Najednou se probudil a zíral. A dívky zmizely, než se Jörgen vzpamatoval. Také by chtěl být milován. Až druhého dne mu došlo, co se doopravdy stalo...

I krysař mu předvídal, že v životě nebude šťasten. Dal mu jen jednu radu o lásce.
Jiného dne zas krysař hleděl na hladinu řeky. Plula zde loď, na první pohled prázdná. Na dně se choulil Jörgen. Byl krysařem vzbuzen a vedli spolu rozhovor.

Netrvalo dlouho a Sepp Jörgen viděl dav lidí jdoucí za krysařem. Slyšel zvuky píšťaly. Ale nechoval se jako ostatní. Stál jen na místě a čekal, až dav přejde. Jen jeho oči hledaly Kätchen a Loru.
Zástup ho minul. Lidé uvěřili krysařově píšťale. Průvod prošel městem. Příštího dne Sepp Jörgen začíná chápat. Něco se stalo. Vzpomínal na průvod, který šel za krysařem. Ve městě bylo prázdno. Málem se zhroutil, když poznal, že v něm zbyl sám. V mysli se mu začaly vybavovat zvuky píšťaly.
Vtom uslyšel pronikavý křik dítěte. Sepp Jörgen stál bezradně. Nevěděl, co pro dítě může udělat. Mělo hlad. Vzal ho do náruče a šel po stopách krysaře. Křik dítěte utlumil zvuk píšťaly. Sepp Jörgen odešel od propasti a začal hledat ženu, jež by dala dítěti napít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wewerka, 21.04.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sepp Jörgen (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­