ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Jestřáb kontra Hrdlička (5)

  • podtitul: Ze zápisků přítelových

Povídka o tragickém osudu čestného a důvěřivého člověka, jenž se ocitne ve spárech lichváře.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1975 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 124.
DĚJ:

Vypravěč nás seznamuje s právnickým případem sporu pánů Jestřába a Hrdličky, jejichž spis našel v archivu.

Pan Jestřáb půjčil peníze panu Hrdličkovi. Ten žil dlouho s rodinou na Supovském zámku, o nějž se staral. Patříval jednomu šlechtici. Když ale šlechtic zemřel, musel se Hrdlička s rodinou odstěhovat a tehdy začaly jejich finanční problémy. I když se snažili šetřit, co to šlo, neměli dostatek peněz, aby si mohli dobře žít. Penzi měl pan Hrdlička malou a práci odpovídající jeho poměrům nenašel. Když s ženou zjistili, že jedna z jejich dcer, Jula, tajně pracuje jako švadlena, aby pomohla přispět do rodinného rozpočtu, byli rozzlobení, protože o příjem rodiny se má starat muž. Na první splátku panu Jestřábovi si však pan Hrdlička půjčil vydělané peníze právě od July, ale stejně to bylo málo, pokrylo to jen úroky.

Ani další měsíc neměli na zaplacení dluhu, a tak se šel pan Jestřáb podívat do bytu pana Hrdličky. Všímal si hlavně nábytku a šperků přítomných dam, prostě majetku, který by dostal, kdyby i nadále pan Hrdlička nesplácel, co měl.

Další měsíc se vypravil Hrdlička s penězi za panem Jestřábem. Cestou je však prohrál v kartách, a tak musel podepsat panu Jestřábovi další směnky. Finanční situace rodiny Hrdličků se nelepšila, pan Jestřáb byl proto nucen podat na ně směnečnou žalobu, po které následovala dlouho se táhnoucí exekuce. Pan Jestřáb chtěl rodinu Hrdličkových připravit o vše a co nejvíce na tom vydělat. To se mu také povedlo.

V den poslední exekuční dražby se pak pan Jestřáb dokonce zastřelil. Netušil, že toho samého dne k nim dorazil pan doktor Volný z Cařihradu. Byl to blízký přítel Vladimíra, syna Hrdličkových, jenž pobýval právě v Cařihradu a tam také zemřel. Na smrtelném loži mu však bohatý pan Volný slíbil, že se o jeho rodinu postará, a to se také chystal udělat...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 28.11.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Jestřáb kontra Hrdlička (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)