ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Petrklíče

  • název podle klíčů sv. Petra

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

ČECH, Svatopluk. Petrklíče. 11. vydání (s úvodem Ferdinanda Strejčka). Praha: Topičova edice, 1946, s. 53.

FORMA:

10 zpěvů, označené římskými číslicemi.

OBSAH:

I.
Na pohádkovém voze vydává se básník do fantazie. Vítá za společnost líčka hezká, oči černé a modré, ale hrozí se, že by se k němu měla připojit kritika. Jede a zvoní rolničky.

II.
Povídá se, že "Fortník rajský" z dlouhé chvíle pozoroval zemi a přitom mu spadly dolů zlaté klíče. Co se po té ztrátě dělo v nebi, není známo.

III.
Švarný mladík klopýtne o spadlé klíče a honem je běží prodat Židovi. Vyplatí mu za ně plný měšec peněz. Hoch vše propije a prohýří s dívkami a pak trpce lituje, že si raději neponechal klíče samotné.

IV.
Žid Abraham se snaží zlaté klíče roztavit, ale ráno jsou klíče v tyglíku úplně stejné jako večer. Žid se toho zázraku poleká a hodlá se klíčů zbavit. Rovněž doufá, že jeho syn Isák se nikde nenakazí ideály.

V.
Učenec od Žida klíče koupí a napíše k nim báseň - že jsou to klíče od Vyšehradu (narážka na Rukopisy). Jeho kniha vyjde a spousta lidí ji hltavě čte. Všichni o ní píší. Autorovi se hrnou pocty. Avšak brzy závist začne jeho úspěch podrývat - že Vyšehrad se rozhodně nezavíral klíči, maximálně petlicí či závorou. A tak povstal rozpor a učenci si rvali vlasy, čest i dobrá jména. Pak někdo navrhl, ať se ustanoví komise, která ve věci klíčů rozhodne. Avšak učenec, jenž klíče koupil, zjistí, že mu s nimi uletěl havran.

VI.
Hošík objeví klíče na stromě, kam je havran upustil. Zjistí, že když se do nich pískne, vydávají překrásný zvuk. Jeho otec, učitel, chytí příležitost za pačesy a začne s kloučkem objíždět zemi a koncertovat s klíči. Tak to šlo až do jeho dospělosti. Pak mu nějaký ze soků podstrčil přesnou kopii klíčů a hoch na dalším koncertu vyloudil z klíčů drsný a ochraptělý zvuk.
Přesto někteří hudební kritici tvrdili, že mladík vynalezl úžasný, nový hudební styl a že by v něm měl rozhodně pokračovat.
Po nějakém čase byla záměna odhalena, ale mladý muž si utrhl ostudu, protože se zjistilo, že ne v umělci, ale v nástroji je skryt úspěch. V roztrpčení hodil klíče do jezera.

VII.
Mladý rybář zasmušile pozoruje hrad, o kterém se traduje, že v něm čaroděj zlatými klíči zamkl překrásnou kněžnu. Do sítě se mu zamotají zlaté klíče, a tak radostně spěchá otevřít bránu hradu. Překrásná děva se k němu rozlétla a chytila ho do svých sítí.
Jinoch se probudil s hlavou jako střep, vykradl se z komnaty a bránu zase pevně zamkl. Pochopil čaroděje a klíče hodil do nejhlubší vody.

VIII.
Fráter chytil rybu a když ji kuchá, nalezne v ní zlaté klíče. Všichni velebí Boha, že jim poslal Petrovy klíče a umístí je na oltář. Tím je konec jejich chudobě. Mniši se díky mnohým darům přestávají modlit a začínají hodovat.
Když se dovršila míra jejich hříchů, Pán je rozehnal po světě a z kláštera zbyly pouze rozvaliny.

IX.
Jeden hoch bloudil světem a vyhýbal se lidem. Smilovala se nad ním víla Fantasie a začarovala ho tak, aby v přírodě viděl zázračné dílo. Jemu však stále něco scházelo. Až něco zaslechl a vydal se za tím zvukem.
Šel dlouho a v troskách chrámu objeví zlaté klíče. Snese se k němu víla a vyzývá ho, aby vzal klíče a následoval ji. Jde za ní po duhové stezce a na jejím konci nalezne bránu. Hoch, veden vílou, otočil klíčem v bráně a otevřel ji.
Co viděl za ní, na to nestačí slova. Víla ho pobízela, aby spěchal ještě k druhé bráně, avšak cestu mu zastupuje archanděl Michael a klíče rozbíjí svým mečem. Přichází Petr a dovoluje hochovi porozhlédnout se, ale doporučuje mu, aby přišel až později. Na zem ho zpátky snáší víla.
Od té doby jinoch často na noc přicházel k nebeské bráně a rád tam prodléval. Co tam viděl, vepisoval do básní. Jeho druzi na něj naléhali, až jim prozradil cestu k bráně a oni tam potom dnem i nocí klepali. Avšak brána už zůstávala zavřená. A pokud už je Petr pustí, má s tím jenom trápení.
Básníka za prozrazení postihl trest: v potu tváře píše, musí velebit práci jiných, chvět se o vlastní honorář a psát vzletné proslovy!

X.
Rozbité klíče se jako jiskry snesly na zem a kam dopadly, tam vyrostly petrklíče. Básník vzpomíná na své mládí, kdy sám je chodil trhat, ale teď už to neumí tak dobře. Čtenářkám pak doporučuje, aby jeho knihu odhodily stranou a šly hledat básně zlatých petrklíčů do lesů.

UKÁZKY:

V.
"Tak hle! žili naši předci slavní -"
končil autor s vlasteneckým plesem -
"za časů, kdy Germánové dávní
v kožích volských toulali se lesem. -"

VI.
Lidé s ethetickým brusem
dále k němu lnou,
naslouchají s jemným vkusem,
oči k nebi pnou
vytržením, jak se sluší -
zacpavše si doma uši
dobře bavlnou.

VIII.
Nebes klíči zemské odemkli si ráje,
ale zamkli sad, kde věčné blaho zraje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 30.05.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Petrklíče







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)