ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2)

Jedné krásné jasné noci se vracel pan Brouček ze své oblíbené hospůdky Na Vikárce. Jako očarovaný hleděl na noční oblohu, cítil se jakousi tajemnou silou přitahován k zářícímu Měsíci. Vylezl proto na nejbližší střechu jednoho domu, najednou však upadl a jako zázrakem se začal vznášet k Měsíci. Když procitl, zjistil, že sedí na dně měsíčního kráteru. Zde se setkal s prvním Měsíčňanem, básníkem Hvězdomírem Blankytným, a dozvěděl se, že na Měsíci žijí jen umělci s pavučinově jemným tělem, pro které umění znamená vše. Ale ani oni nejsou prosti lidských slabostí. Vládla tu závist, pomluvy, ba i protekce. Měsíčňané hovořili česky, ale jakousi podivnou květnatou mluvou. Provázeli Broučka po různých městech, musel přijímat množství uměleckých požitků. V jednom malířském ateliéru začal Brouček pojídat párek, který si přinesl z Prahy. Strašně tím vyděsil Měsíčňany, kteří mu vysvětlili, že se sytí pouze uměním, květinovou vůní a rosou. Brouček měl za chvíli takového života dost. Navíc se do něho zamilovala vzdušná Ethera a neustále jej pronásledovala. Brouček proto sedl na básnického oře Pegase a prchal zpět na Zem. Cestou však zničil meteor Pegasovi křídla a Brouček se řítil střemhlav dolu. Když otevřel oči, nevěděl, co se děje. Ležel totiž doma v posteli. Od jedné ženy se dozvěděl, že notně včera přebral nad svou obvyklou míru a usnul na starých zámeckých schodech. Našla ho tam pouliční stráž a donesla ho na nosítkách domu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jíťa, 06.04.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)