ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce

Pan Brouček je zámožný pan domácí na Starém Městě v Praze a je denním hostem hradčanské hospůdky "Na Vikárce". Jednoho večera poseděl "Na Vikárce" trochu déle a také víc popíjel, a když se vrací domů, vidí před sebou Prahu zalitou měsíčním svitem. Napadne ho, co četl a o čem vášnivě mluvil s hospodským "Na Vikárce" (bavili se o tom, jestli je měsíc obydlen). Zadívá se na měsíc, a jako by byl přitahován zvláštní přitažlivostí, vystoupí na zeď podél starých zámeckých schodů, odtud na střechu domku, ale pak už je opravdu tažen vzhůru, výše a výše, až dopadne na pevnou půdu - je na měsíci. Když procitne, vidí, že je v jakési rokli. Vyleze z ní a s hrůzou pozná, kde je. Uvidí podivného jezdce a ten Broučka osloví vzletnými českými verši. Měsíčan se jmenuje Hvězdomír Blankytný. Slíbí panu Broučkovi, že ho zavede do domu měsíčního filozofa Lunobora, jehož dceru Ethereu Hvězdomír už patnáct let miluje. Brouček se podivuje nad chováním měsíčanů, utěšuje se však, že český jazyk nevyhyne. Zanikne-li na zemi, na měsíci bude žít dál. V Lunoborově domě postaví před pana Broučka vázu s nádhernými květinami a Lunobor ho zatím baví čtením podivného pojednání. Brouček při čtení usne. Etherea se do Broučka zamiluje, což vzbudí u Hvězdomíra žárlivost. Podá Broučkovi dva krásné květy a Lunobor Broučka vybízí, aby jejich obsah vysál. Brouček je nešťasten. Má krutý hlad, vzpomíná na zemi, na Vikárku, na jídlo a má starosti, jak je to doma s nájemným, neboť už minul činžovní termín. Ještě nešťastnější je, když slyší, jak dlouho trvá 1 měsíční den a že se na měsíci jí jen v poledne, večer už jen něco málo. Hvězdomír zavede pak Broučka k mecenáši mezi básníky Čaroskvoucímu, ale i tam mu předkládají jenom květiny. Brouček se ve společnosti básníků dopustí neslušnosti (řekne slovo nos). Pak jde mezi malíře; jejich obrazy Broučka nezajímají, vytáhne z kapsy párek a jí. Když básník slyší, co to pan Brouček pojídá, omdlí. Pak je pan Brouček zaveden do koncertní síně mezi hudebníky; odtud uprchne, padne však do rukou Etherei, která mu vyzná lásku. Brouček však jejích citů nedbá, vyšvihne se na Pegase, kterého tam zapomněl Hvězdomír, a kůň se s Broučkem vznese do výše. Letí nesmírnými prostory, vtom meteor sežehne Pegasovi křídlo a pan Brouček se řítí do hlubin. Když se probudí, je doma v posteli. Hospodyně nad ním spíná ruce, co se s ním v noci stalo. Policie ho prý našla na starých zámeckých schodech. Ale pan Brouček nevěří a nedá si nikým vymluvit, že nebyl na měsíci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Pravý výlet pana Broučka do MěsíceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­