ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

­­­­

Jestřáb kontra Hrdlička (4)

  • vydal Československý nakladatel, 1975

STRUČNÝ OBSAH:

Pan Hrdlička pracoval na zámku, kde také bydlel se svou rodinou. Po smrti hraběte však přišel o práci. Před svou namyšlenou a na přepych zvyklou ženou se bál přiznat finanční krizi, a tak si půjčoval peníze od pana Jestřába. Nebyl je však schopen splácet. Mladší dcera Jula se pokusila pomoci rodinnému rozpočtu coby švadlena, to jí však povrchní matka zakázala. Poté pracovala jako vychovatelka v rodině pana Jestřába, ten se ji však pokusil svést a tak odchází. Nadějí se stává syn Vladimír, který pobývá v Cařihradě, slibuje, že přijede i spolu se svým doktorem, panem Volným. Vladimír však umírá. Pan Hrdlička neunese svou situaci a spáchá sebevraždu. Poté přijíždí doktor Volný, uzavírá sňatek s Julou a splácí všechny dluhy.

RYSY DÍLA:

Protože Čech působil nějakou dobu jako advokát, prošlo mu pod rukama mnoho případů. Toto dílo je založeno na jednom z nich. Popisuje až příliš jednoznačně rozdíl mezi dobrými a špatnými lidmi, vykresluje lidské postavy s jednou hlavní vlastností, někdy "dobrou", jindy "špatnou". Tato novela je považována za jedno z nejvyzrálejších a nejzdařilejších Čechových prozaických děl. Bohužel jsem nejspíš nebyl zrovna dobře naladěn, proto se mi osobně kniha příliš nelíbila, a to i přes to, že jde o novelu a ne o nijak dlouhé dílo; i když kniha mi zdlouhavá přišla.

ROZBOR DÍLA:

Jedná se o prózu, kratší novelu. Děj je chronologický, jazyk spisovný, autor neexceluje svými jazykovými schopnostmi, jazyk je spíše suchý. Děj nemá velkou spádovost a ani mě nijak zvlášť nezaujal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Koudy, 11.12.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Jestřáb kontra Hrdlička (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­