ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

   
­­­­

Ve stínu lípy

Jedna se o rozsáhlou báseň, která se skládá z jednoho předzpěvu a osmi hlavních "kapitol". Ústy osmi různých lidí s různými povoláními nám vypráví autor o všelijakých příbězích, životních osudech a zážitcích.

PŘEDZPĚV
Čech zde opěvuje různá místa, kam jako dítě jezdil s rodiči na prázdniny, např. Liteň u Berouna nebo Benešovsko. Zároveň vyjadřuje smutek, jež mu způsobila otcova smrt.

V hospodě se sejde osm besedníků a začíná si z dlouhé chvíle vyprávět o svých pohnutých životních osudech.

I. BESEDNÍK, "soused bohabojný"
Vypráví příběh rodiny Bártových. Jejich syn se vydal na zkušenou do světa a otec ho ze trest zavrhl a od té doby se o něj nestaral. Po letech se nešťastný Václav vrací zpět do Čech, ale otec už je po smrti, a proto se setkává pouze se slepou a hluchou matkou. Po krátké době oba ze smutku umírají a jsou pochováni do společného hrobu.

II. BESEDNÍK, "krejčík"
Tato osoba přidává k dobru humorný příběh o svém pobytu v italských Benátkách, kde se bezhlavě zamiloval do krásné Italky, jejíž strýc cukrář jim jejich štěstí nepřál. Krejčí svou milou jednou navštíví, ale strýc se vrátí nečekaně brzy, a proto se mladík musí schovat do obrovského dortu. Ve svém nepohodlném úkrytu ale usne a vzbudí se až na slavnosti mnichů, kde k všeobecnému údivu z dortu vyleze.

III. BESEDNÍK, "kantor"
Vypráví příběh o tom, jak mu na Vánoce zemřela manželka, kterou hluboce miloval, spolu s jejich dvěma malými synky. Kantora tato nešťastná událost velmi trápila, nicméně příští rok opět na Vánoce se mu zjevil přízrak jeho manželky, jež ho dovedl do vedlejší vesnice ke vdově se dvěma osiřelými chlapci. Do roka se konala slavná svatba.

IV. BESEDNÍK, "vojenský invalida"
Vysvětluje, jakým způsobem přišel o nohu. Kdysi bojoval pod vedením maršála Radeckého proti cizozemcům, a když maršál umíral, svěřil vojínovi svoji závěť, kterou si mladík strčil do boty. Nohu mu však ustřelila dělová koule, ale on se pro ztracenou končetinu hrdinně vrátil a donesl nohu i se schovanou závětí zpátky ke své armádě.

V. BESEDNÍK, "hostinská"
Vypravuje příběh malé siroty po loutkáři. Hostinská se holčičky ujala a s láskou ji vychovávala, dívka ale i přesto ze všeho na světě nejvíc milovala starou kobylu Princeznu a svoje loutky, jediné dvě věci, které jí po loutkáři zbyly. Hostinský jednoho dne celé loutkové divadlo prodal studentovi, zoufalá dívka ho následovala a ve svém marném úsilí a spěchu se zabila pádem do řeky.

VI. BESEDNÍK, "pan pojezdný"
Vzpomíná, jaké bylo jeho první políbení. Šel tenkrát ve svých sedmnácti letech na námluvy, ale jeho budoucí tchán ho načapal, jak se potají líbá s jeho dcerou, budoucí nevěstou, a celý rozzlobený zásnuby i přes protest obou milenců zrušil.

VII. BESEDNÍK, "šumař"
Jako mladý se zamiloval do nejbohatší nevěsty z vesnice, ale rodiče mladým lidem jejich lásku kvůli rozdílným finančním poměrům nepřáli. Oba milenci spolu proto utekli do daleké Rusi, kde žili na samotě v horách. Anna však den ze dne víc a víc chřadne, protože jí tíží pocit viny a nečisté svědomí. Po krátké době ze zármutku umírá a šumař se vrací zpátky do Čech.

VIII. BESEDNÍK, "mlynář"
Uvědomělý mlynář uzavírá celou debatu oslavnými verši vyzdvihujícími povahu českých lidí a opěvujícími naši vlast.

I když je každá historka o úplně něčem jiném, spojuje jednotlivé příběhy vlastenecké zanícení a láska k domovu, např. syn se vrací po letech z Ameriky i přesto, že tam byl úspěšný, šumař odmítá žít v Rusku bez jakéhokoliv pojítka s domovem atd. Nicméně Čech odchod z vlasti neodsuzuje jako něco špatného, právě naopak si myslí, že pro mladého a ambiciózního člověka je cestování přínosné a poučné, což vyjadřuje naprosto jasně například ve verších krejčíka:

"A přece dím že v cizím jenom kraji
poznání vzácná jablka nám zrají.
Kdo za pecí se dočkal šedé hlavy,
jen polovičním zůstal člověkem,
jemnější mrav a názor žití pravý
lze ve světě jen získat dalekém."

Z básnických prostředků je velmi častá personifikace (černá brázda nás živí spoře, rozkoše se před námi skrývají), metafory (ohnivé šípy po něm metal, list každý nerozbalen letěl zpět) a básnické přívlastky (klasem bohatým, ve světě božím širokém atd.).
Jazyk básně je mírně zastaralý, projevuje se to především v grafické podobě cizích slov a dalších jiných výrazů, např. ssál atd.
Vcelku čtivé dílko, které se pěkně čte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 29.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Ve stínu lípy







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)